Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2020

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 64-74

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας, επικρατώντας του Άρη Αμφίκλειας στο κλειστό της Ελάτειας με 64-74 το οποίο και χρησιμοποιεί ως έδρα ο Άρης έως ολοκληρωθούν οι εργασίες τοποθέτησης παρκέ στο κλειστό γυμναστήριο του!
Μεγάλο ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο σκορ, και μόνο προς το τέλος άνοιξε η διαφορά για την ομάδα του Χαντζή!
Στο τέλος της α’ περιόδου ο Πρωτέας προηγήθηκε με 14-20 αλλά γρήγορα ο Άρης μαζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 32-35 στο ημίχρονο.
Σε όλη τη γ’ περίοδο ο Πρωτέας ήταν μπροστά στο σκορ με διαφορές από 1-3 πόντους (53-56) για να πάρει για πρώτη φορά διαφορά ασφαλείας στο 37′ (60-69) για να επικρατήσει τελικά με 64-74.
Ο Άρης Αμφίκλειας αγωνίστηκε χωρίς τους Τσιαπραΐλη, Ζανιά Ευθ. και Χατζή.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Καραμπιτσάκος-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 32-35, 53-56, 64-74.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Γερμανός): Μωράκης, Ζανιάς 10 (2), Μώρος 13 (2), Μιχέλης 3 (1), Μάρκου 9, Παπαδάκης, Στρωτός 18 (1), Ποζιός 2, Τσεκούρας 7, Κολοκύθας 2.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Νταλαγιάννης 6 (2), Μεθενίτης 10 (3), Βαϊνάς 8 (2), Λουλακάς 4, Σολομωνίδης 7, Χατζηστάμου 15 (1), Βλαχάκης 11 (2), Σύρμας 4, Κικίδης 4, Χαρίσης 2, Σαράπης 3.