Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2016

Αρης Αμφίκλειας-Οπούντιος Μαρτίνου 63-56

Μεγάλο ντέρμπι στην πρεμιέρα της Β” κατηγορίας για το β” όμιλο, με τον Άρη Αμφίκλειας να κερδίζει τον Οπούντιο αλλά και τα προβλήματα τραυματισμών του, επικρατώντας τελικά με 63-56.
Η διαφορά των 7 πόντων υπέρ του Άρη ήρθε στο τέλος, με καθοριστικά τρίποντα από τους Τσεκούρα και Κάτσικα και ενώ το Μαρτίνο μπήκε με προβάδισμα στο σκορ στην τελευταία περίοδο.
Στο ημίχρονο ο Άρης προηγήθηκε με 29-27, με τον Οπούντιο να περνάει μπροστά στη γ” περίοδο με 45-49.

Στο τελευταίο και καθοριστικό 10λεπτο, το σκορ έμεινε για αρκετή ώρα στο 45-50 για να ξεκινήσει κάπου εκεί η αντεπίθεση των γηπεδούχων.
Ο Κάτσικας με τρίποντο μείωσε σε 48-50 και ο Χούμπα με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους “κιτρινόμαυρους” με 51-50.
Το ντέρμπι πήγε στον πόντο και ο Τσεκούρας με τρίποντο έγραψε το 61-56 για να τελειώσει κάπου εκεί ουσιαστικά ο αγώνας!
Από τον Άρη απουσίαζαν οι Ποζιός, Χατζής, Τσαρπαλής, Σύρος ενώ ο Μώρος τραυματίστηκε και αποχώρησε μόλις στο 2′ της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Βαρσαμάς-Μασλατζίδης Λ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 13-11, 16-22, 18-7.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Χασόπουλος): Ζανιάς, Στιβαχτής, Μώρος 1, Μιχέλης 3, Κάτσικας 10 (2), Παπαδάκης 20 (2), Κουρέπης, Χούμπα 3, Τσεκούρας 10 (1), Γεωργόπουλος 8, Τσαπραϊλης 8.
ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ (Μάτος): Παπαγεωργίου, Τραγογιάννης, Καλιάτσος 4, Κοτσάλας, Τσακανίκας 24 (4), Τσέρτος 2, Σέττος 4, Σωτηρίου, Δημάκης 7 (2), Δαραμάρας, Θεοδώρου 15.