Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2020

Αρης Αμφίκλειας-Οπούντιος Μαρτίνου 70-66

Σημαντική νίκη για την ανδρική μας ομάδα με σκορ 70-66 απέναντι στον Οπούντιο Μαρτίνου!
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον φίλαθλο κόσμο της περιοχής μας για την μαζική παρουσία και συμπαράσταση του!
Ακολουθεί η ανάλυση από το stereabasket.gr
Ο Άρης Αμφίκλειας πήρε τη νίκη απέναντι στον Οπούντιο με 70-66 πετυχαίνοντας την 7η του νίκη στο πρωτάθλημα και έπιασε κορυφή στον βαθμολογικό πίνακα, με την ομάδα του Μαρτίνου όμως να κρατά την διαφορά καθώς στον αγώνα του πρώτου γύρου είχε επικρατήσει με 9 πόντους.
Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση 50 λεπτών καθώς οι διαιτητές σφύριζαν προηγουμένως το ντέρμπι της Α’ ΕΣΚΑΣΕ στην Άμφισσα.
Η ομάδα του Μαρτίνου προηγήθηκε με 19-22 στο 10′ όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πέρασαν μπροστά με 41-39 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε περισσότερο, φτάνοντας και στο 55-44, όμως εκεί οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας ακόμα και στους δύο.
Στο τέλος η ομάδα της Αμφίκλειας ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τσεκούρας με 19 (1) πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκου σημείωσε 19 (1) πόντους.
Παράπονα από τη διαιτησία του Πατάγια είχαν οι γηπεδούχοι, ενώ ο Οπούντιος εξέφρασε παράπονα για το διαιτητικό δίδυμο.
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Πατάγιας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 22-17, 15-10, 14-17.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Ποζιός 2, Μώρος 15, Μιχέλης 9, Ζανιάς Ευθ. 14 (4), Παπαδάκης 3, Στρωτός 2, Τσεκούρας 19 (1), Χατζής 6, Ζανιάς Ευστ., Πάντος, Αλλίου.
ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ (Βέλλιος): Βέλλιος 14 (2), Δημάκης Κ., Μάρκου 19 (1), Παπαναγιώτου 5, Σιότροπος 5, Δημάκης Σ. 12, Θεοδώρου 11.