Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020

Μεδεών-Αρης Αμφίκλειας 61-79

Την 9η νίκη της σε 10 παιχνίδια πέτυχε η ανδρική ομάδα του Άρη Αμφίκλειας νικώντας με σκορ 61-79 τον Μεδεών στο Δίστομο!
Πριν τον αγώνα η ομάδα επισκέφτηκε το μαυσωλείο του μαρτυρικού χωριού, αποδίδοντας φόρο τιμής στους πεσόντες από την ναζιστική θηριωδία.
Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Άρης Αμφίκλειας κερδίζοντας στο Δίστομο τον Μεδεώνα με 61-79 και εν αναμονή του αυριανού ντέρμπι Αλιάρτου-Οπούντιου Μαρτίνου για να δει αν θα είναι μόνος ή με συγκάτοικο στην κορυφή!
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο (13-14), ο Άρης με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μιχέλη και Τσεκούρα ξέφυγε στο σκορ για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 26-36.
Οι ”κιτρινόμαυροι” έχοντας σταθερά ένα προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων έφτασαν τελικά στη νίκη με 61-79, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την πρόκρισή τους στα playoffs του φετινού πρωταθλήματος. Πηγή
Διαιτητές: Βιορές-Χριστοδούλου Σπ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 13-22, 13-19, 22-24.
ΜΕΔΕΩΝ (Αριδάς): Αναστασίου 14 (1), Αντωνίου 10, Σωτηρίου 3, Καπερώνης,

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μωράκης 5 (1), Μώρος 11 (1), Μιχέλης 24 (1), Ζανιάς Ευθ. 11 (3), Στρωτός 3, Τσεκούρας 23 (3), Ζανιάς Ευστ. 2.