Δευτέρα 30 Μαΐου 2022

Αστέρας Αλιβερίου-Αρης Αμφίκλειας 56-65

Υπό διαφορετικές συνθήκες το σημερινό ματς στο Αλιβέρι μπορεί να ήταν και το ντέρμπι της χρονιάς, όμως μετά τα αποτελέσματα της περασμένης αγωνιστικής, απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι ήττες των δύο ομάδων τους έφεραν και μαθηματικά στη Β’ ΕΣΚΑΣΕ.
Ο Άρης Αμφίκλειας πάντως, πήρε τη νίκη γοήτρου επικρατώντας με 65-56 κάνοντας το 2-0 απέναντι στην ομάδα του Αλιβερίου στα μεταξύ τους φετινά παιχνίδια.
Το ματς πάντως ήταν πολύ καλό, με ενδιαφέρον και διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Αστέρας προηγήθηκε με 20-18 στο 10′ αλλά ο Άρης του β’ 10λεπτου ήταν κυρίαρχος για να προσπεράσει με 28-38.
Στη γ’ περίοδο, με 6 πόντους του Βογιατζή και ένα καλάθι του Αχματιώτη, ο Αστέρας μείωσε το σκορ από 31-44 σε 39-44, ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 46-46 (32′), αλλά και πάλι ο Άρης Αμφίκλειας πήρε τον έλεγχο του ματς, αύξησε τη διαφορά στο σκορ για να επικρατήσει τελικά με 56-65.
Από τον Αστέρα ξεχώρισε το δίδυμο Αχματιώτη και Σοφ. Βογιατζή, ενώ από τον Άρη Αμφίκλειας5 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων βοηθώντας την ομάδας τους να φτάσει στη νίκη.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Κατσέλη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 28-38, 41-46, 56-65.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας-Καραμάνος): Πέππας, Γλάρος 3, Βασιλείου 4, Καψούλης 4, Χρυσοσπάθης, Βογιατζής 20 (1), Ρέτσας 2, Αχματιώτης 21 (5), Τζουβάνας 2.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Μώρος): Χαρατσής 10 (1), Ποζιός 3 (1), Μώρος, Μιχέλης 11, Βουρτζούμης 15 (1), Τσεκούρας 10 (1), Κουρέπης 2, Καστάνας 14 (2).
Μπορείτε να δείτε ολόκληρο το παιχνίδι πατώντας εδώ!