Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018

Αρης Αμφίκλειας-ΑΓΕ Χαλκίδας 66-55

Πολύ μεγάλη νίκη, που τον διατηρεί ζωντανό στο κυνήγι της παραμονής στην Α’ κατηγορία πέτυχε ο Άρης Αμφίκλειας που κέρδισε στο ντέρμπι ‘ο θάνατός σου, η ζωή μου’ την ΑΓΕ Χαλκίδας με 66-55.
Το ματς ήταν ντέρμπι και η διαφορά δημιουργήθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.
Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 28-23 ενώ στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου πήγε τη διαφορά στο +11 (42-31).
Η ΑΓΕΧ αντέδρασε όμως και με πρωταγωνιστή τον Παστήρα πέρασε μπροστά στο σκορ με 43-44 και 50-52 στο 35’ του αγώνα.
Εκεί όμως, ο Άρης έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 16-0 ξέφυγε με 66-52 κατακτώντας τελικά μια μεγάλη νίκη με 66-55, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με τρίποντο του Παστήρα στο φινάλε.
Ο Άρης απέκτησε πλέον μεγαλο πλεονέκτημα απέναντι στην ΑΓΕΧ αλλά κυνηγάει και τον Απόλλωνα Χαλκίδας καθώς σε περίπτωση υποβιβασμού της Παναγίτσας από τη Γ’ Εθνική, υποβιβάζονται 3 ομάδες από την Α’ ΕΣΚΑΣΕ.
Καλύτεροι των νικητών οι Μώρος, Παπαδάκης και Χούμπα που συνέχισε ένα σερί εξαιρετικών εμφανίσεων,.
Από την ΑΓΕΧ που πλέον είναι σε πολύ δύσκολη θέση, ξεχώρισαν οι Παστήρας, Βελισσαράκος.
Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Χριστοδούλου.  Πηγή

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 11-6, 15-19, 23-13.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Μώρος 17 (2), Μιχέλης 7 (1), Παπαδάκης 12 (1), Νικόλοβ 3 (1), Χούμπα 17 (2), Τσεκούρας 7 (1), Γεωργόπουλος 3, Κάτσικας, Χατζής, Ζανιάς

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Παστήρας 25 (5), Θωμάς 3, Πετρογιάννης, Μαλακασιώτης 5, Βεζυρτζόγλου 1, Κικίδης Κ. 2, Βελισσαράκος 16 (2), Κικίδης Ν. 3 (1), Σπύρου, Νικολάου.