Ο Αλέξανδρος Χαλάψης, σπούδασε βιολί στο Ωδείο "J.S.Bach" (τάξη - Β. Χαλάψη), στο Hochschule fur Musik, Wurzburg (τάξη G. Zhislim) στο "P.I.Tchaikovsky State Conservatory" Moscow (τάξη του S. Kravtchenko) και σύνθεση στο Ωδείο Ν. Σκαλκώτας (τάξη - Μ. Τραυλού). Το 1988 κατέλαβε το Α΄ κρατικό βραβείο στο Διαγωνισμό νεαρών Μουσικών της Δημοκρατίας της Γεωργίας.
Είναι μέλος επιτροπών Διεθνών Μουσικών Διαγωνισμών. Σήμερα ο Αλέξανδρος Χαλάψης είναι: Διευθυντής του Μουσικού Τμήματος, University of Indianapolis, Athens Campus, Διευθυντής της Συμφωνικής Ορχήστρας & Καθηγητής Βιολιού του Δημοτικού Ωδείου Νίκαιας – Ρέντη, Καθηγητής βιολιού και μουσικής δωματίου στο Ωδείο Athenaeum, στο Σύγχρονο Ωδείο Αθήνας και στο Ωδείο Πρωτοπορία, Καλλιτεχνικός Διευθυντής και Μαέστρος της Καμεράτας Δήμου Χολαργού, Επίτιμος καθηγητής της The Canetti International Open Music Academy. Επίσημοι προσκεκλημένοι του Φεστιβάλ, είναι ο Βιολονίστας, Βλαντισλάβ Χαλάψης και ο Τσελίστας Βαγγέλι Νίνα. Η διοργάνωση γίνεται από το Αγρόκτημα Αμφίκαια, και στο πρόγραμμα της περιλαμβάνονται, συναυλίες, σεμινάρια, διαγωνισμοί και διαλέξεις.
Συμμετέχουν ακόμη οι διεθνούς φήμης σολίστ, Σωκράτης Κανάς, Στέφανος Μήλας, Λιντίτα Νίνα, Φερνάντο Νίνα, Ζήσιμος Σουλκούκης, Πέτρος Τσέλα.
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Ευχαριστούμε για το σχόλιο σας. "blog AMFIKLIA"
Το σχόλιό σας θα δημοσιευτεί μετά από έλεγχο.
Παρακαλούμε γράφετε τα σχόλια σας με ελληνικούς χαρακτήρες.
Σχόλια με υβριστικό, συκοφαντικό, προσβλητικό ή ρατσιστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται άμεσα.
To "blog AMFIKLIA" δεν υιοθετεί τις απόψεις που εκφράζονται στα σχόλια, καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.