ΤΟΣΥΝ Αμφίκλειας-ξεκινάει σήμερα το τουρνουά 5Χ5

Κανονισμοί για το ΤΟΥΡΝΟΥΑ 5×5
Απαγορεύονται οι τάπες.Τα παπούτσια πρέπει να είναι ΜΟΝΟ με σχάρα (μικρές τάπες).
Επίσημος χρονομέτρης είναι ο διαιτητής.
Στις εκτελέσεις «στημένων» (πλάγιο, φάουλ και κόρνερ) οι αντίπαλοι πρέπει να βρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 3 μέτρων από τη μπάλα.
Δεν ισχύει το off-side.
Δεν μετράει το γκολ από τη σέντρα και πίσω εκτός αν η μπάλα βρει πάνω σε κάποιον παίχτη.
Τα πλάγια εκτελούνται με τα πόδια μέσα σε χρόνο 5΄΄. Εάν ο χρόνος περάσει τότε αλλάζει κατοχή η μπάλα και εκτελείται από το ίδιο σημείο από την άλλη ομάδα.

Δεν μετράει το γκολ από απευθείας πλάγιο εκτός αν η μπάλα βρει πάνω σε κάποιον παίχτη.
Στην περιοχή τέρματος ο τ/φ μπορεί να δρα με τα χέρια, πόδια, κεφάλι, και έξω από αυτήν ως κανονικός παίχτης.
Ο τερματοφύλακας επαναφέρει την μπάλα σε 5΄΄. Εάν παρέλθει αυτός ο χρόνος υπάρχει ποινή έμμεσου λακτίσματος από την αντίπαλη ομάδα στην γραμμή περιοχής από όποιο σημείο θέλει.
Οι τερματοφύλακες δεν μπορούν να περάσουν την μπάλα πέραν της γραμμής της σέντρας παρά μόνο αν αυτή χτυπήσει στο τεραίν από την σέντρα και πίσω. Μοναδικές περιπτώσεις για να περάσει η μπάλα τη σέντρα είναι: από επιστροφή συμπαίκτη και απόκρουση του τερματοφύλακα.
Ο τερματοφύλακας δεν μπορεί να πιάσει την μπάλα με τα χέρια από επιστροφή συμπαίκτη με τα πόδια (ή αράουτ).
Όλες οι αντιαθλητικές επαφές τιμωρούνται με φάουλ έμμεσο.
Τα φάουλ είναι έμμεσα εκτός του πέναλτυ. Στην εκτέλεση πέναλτυ η φάση δεν συνεχίζεται.
Άμεσα φάουλ θεωρούνται τα φάουλ από χέρια.
Απαγορεύεται το τάκλιν. Τιμωρείται την πρώτη φορά με επίπληξη και εν συνεχεία με κάρτα.
Απευθείας εκτέλεση κόρνερ-αν σημειωθεί γκολ,¨μετράει¨.
Οι αλλαγές παιχτών είναι απεριόριστες και γίνονται όταν η μπάλα είναι εκτός παιδιάς.
Κάθε ομάδα έχει ένα time out σε κάθε αγώνα, ενός (1) λεπτού το οποίο το ζητάει από το διαιτητή και το παίρνει όταν η μπάλα δεν είναι ενεργή (άουτ – κόρνερ – πλάγιο – φάουλ).
Δικαίωμα αναβολής έχει για μία φορά/γύρο η κάθε ομάδα!
Η ομάδα που ΔΕΝ έχει ενημερώσει για τη μη προσέλευση της στον αγώνα, χάνει τον αγώνα με 3-0 τέρματα κατά της και -1 πόντο από την βαθμολογία.
Ομάδα που δεν έχει προσέλθει σε αγώνα ή έχει δύο συνεχόμενες αναβολές αδικαιολογήτως, τιμωρείται με αφαίρεση 1 βαθμού.

Η συμμετοχή των παικτών κάθε ομάδας πρέπει να εξοφλείται μέχρι το τρίτο παιχνίδι. Διαφορετικά θα υπάρξει αποκλεισμός της ομάδας!!!

Κανόνες 5Χ5 | Κίτρινη Κάρτα
Ένας παίχτης παρατηρείται με κίτρινη κάρτα όταν:
Υποπίπτει σε σοβαρό φάουλ
Κάνει έντονες διαμαρτυρίες στον διαιτητή
Κανόνες 5Χ5 | Κόκκινη Κάρτα
Ένας παίχτης παρατηρείται με κόκκινη κάρτα όταν:
Υποπίπτει σε υπερβολικά βίαιο μαρκάρισμα.
Χρησιμοποιεί χυδαίες ή υβριστικές εκφράσεις.
Εάν ένας παίκτης αποβληθεί τρείς φορές κατά την διάρκεια του τουρνουά τότε αποβάλλεται οριστικά από αυτό. Οι κίτρινες-κόκκινες κάρτες υπολογίζονται ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο παιχνίδι(2 κίτρινες=1 κόκκινη).
Όταν συμπληρώσει δύο (2) κίτρινες σε έναν αγώνα.
Η ομάδα του θα συνεχίσει να αγωνίζεται με 4 παίχτες για (5) πέντε λεπτά και μετά θα μπει άλλος παίκτης εφ’ όσον υπάρχει αλλαγή.
*(Εάν σημειωθεί γκολ κατά την διάρκεια της ποινής – 5λέπτου, τότε αυτόματα λήγει η ποινή και μπαίνει παίχτης)
Εάν λήγει το ημίχρονο και υπολείπεται χρόνος για την εξόφληση του 5λεπτου, το υπόλοιπο χρόνου μετράει από την έναρξη του 2ουημιχρόνου.