Ενώ ο χρόνος κυλάει γοργά όπως το νερό πχ στον παραπόταμο Αποστολιά στην αγροτική περιοχή της Αμφίκλειας, αρκετά κοντά βλέπουμε και το αντίθετο.
Ασάλευτος ο δείχνει ο χρόνος πάνω στο σταματημένο από 10ετίες, παλιότερο καύχημα της Ελληνικής μηχανοτεχνολογίας, τον μακράν καλύτερο όλων στην εποχή του, κινητήρα Ντήζελ του Σ. ΜΑΛΚΟΤΣΗ, ο οποίος κινούσε απροβλημάτιστα το συγκεκριμένο αντλητικό συγκρότημα αλλά και πολλά άλλα.. (Με πολυπληθή παρουσία στην περιοχή μας).
Δ.Ι.Καλπύρης
Βλέποντας τις ωραίες σας φωτογραφίες και το ελληνικής κατασκευής διαμάντι έρχεται στη μνήμη μας η πλούσια παράδοση των εφευρετικών μηχανικών που έβγαλε ο τόπος μας.
ΑπάντησηΔιαγραφή