Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2022

Απόλλων Λιβαδειάς-Άρης Αμφίκλειας Life 62-48

Νίκη για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς με 62-48 απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας Life, με την ομάδα του Παπούλια να παίρνει το ένα από τα δύο παιχνίδια που είχε…σημαδέψει στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, διατηρώντας το προβάδισμα για μια άνετη παραμονή!
Οι νικητές, πήραν το ροζ φύλλο αγώνος πιο δύσκολα απ’ ότι φανερώνει η τελική διαφορά των 14 πόντων, καθώς σε ένα ματς των σερί, ο Άρης δεν βρήκε απάντηση μόνο στο τελευταίο των ”πράσινων” ‘όταν και τελικά κρίθηκε το ματς, με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Βέλλιο με 4 εύστοχα τρίποντα!
Ο Απόλλων Λιβαδειάς ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα δείχνοντας να ελέγχει το ρυθμό για να προηγηθεί με 16-6 και 19-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο β’ 10λεπτο όμως και μετά το 15′ ο Άρης Αμφίκλειας ήταν ο κυρίαρχος, μετατρέποντας το 25-15 του 15′ στο 28-28 του ημιχρόνου, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 3-13 με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση.
Δεκάλεπτο των σερί ήταν το τρίτο, με τον Απόλλωνα να ξεφεύγει με 10-0 σε 38-28 και τον Άρη να απαντάει με ένα δικό του 0-7 για το 38-35 του 30′!
Στο 4ο και καθοριστικό 10λεπτο, το σερί του Απόλλωνα επαναλήφθηκε, ξεφεύγοντας με 54-42 στο 36′, μόνο που αυτή η φορά δεν ακολούθησε απάντηση από τους ”κιτρινόμαυρους” για να πανηγυρίσουν τη νίκη τους οι γηπεδούχοι με τελικό σκορ 62-48, με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Βέλλιο που σημείωσε 4 τρίποντα!
Εκτός του Βέλλιου που βρήκε λύσεις απέναντι στη ζώνη του Άρη, λύσεις έδωσαν και οι Ντάλλης, Λούπουλ, Τερματζίδης.
Από τον Άρη, ο Αντ. Χαρατσής σημείωσε 21 πόντους!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζαφείρη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 28-28, 38-35, 62-48.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου, Βέλλιος 19 (5), Λούπουλ 13 (1), Τερματζίδης 12 (3), Γίτσας, Σκοτίδας, Περγαντάς, Ντάλλης 16, Πιπινής, Τσώνης, Κυριάκου 2, Παντίσκας.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Παπαδάκης): Μώρος 2, Μιχέλης 6, Κατσίκας, Χαρατσής Αντ. 21 (2), Τσεκούρας 4, Παπαναγιώτου 9, Καστάνας 6. Πηγή