Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022

Μπούκαλη-Άρης Αμφίκλειας 67-60

Νίκη για την ομάδα των Μπούκαλη στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ (β’ όμιλος) καθώς επικράτησε του Άρη Αμφίκλειας με 67-60!
Παρά το χαμηλό σκορ το ματς είχε μεγάλο ενδιαφέρον, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του, αλλά τον Άρη να κάνει την ανατροπή στο σκορ όταν και προηγήθηκε με 51-52!
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 36-26, σε ένα διάστημα που θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς.
Η γ’ περίοδος τελείωσε με 51-41, με τον Άρη να κάνει ένα επιμέρους 0-11 και να προσπερνάει με 51-52 με 5 συνεχόμενους πόντους του Μάμαλη!
Η ομάδα του Πιτσιλιώνη με 4 συνεχόμενα τρίποντα και με καθοριστικό το τελευταίο απ’ αυτα του Τζελέπη που έκανε το 63-58 πήρε εκ νέου το πάνω χέρι στον αγώνα για να επικρατήσει τελικά με 67-60.
Από την ομάδα των Μπούκαλη που ευστόχησε συνολικά σε 10 τρίποντα, πρώτος σκορερ ο Σαμπάνης με 20 πόντους, ενώ από τον Άρη Αμφίκλειας ο Μάμαλης με 16 πόντους.
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χουσιάδας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-26, 51-41, 67-60.
ΜΠΟΥΚΑΛΗ (Πιτσιλιώνης): Σαμπάνης 20 (2), Μπερτσιμάς 12 (1), Γκούμας 5, Παρίσης, Κατσόγιαννος 5 (1), Τσουκαλάς 6 (2), Παπαγεωργίου 8 (1), Τζελέπης 8 (2), Ρήγας, Μανάσης, Μπούντης 3 (1).
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ
(Μώρος): Χαρατσής 11, Μιχέλης 7 (1), Ζωγράφος 2, Τσεκούρας 13, Πιπέρας, Μπάτσος, Κουρέπης 11, Μάμαλης 16 (1).  ΠΗΓΗ