Γιορτάστηκαν και φέτος 21.11.16, τα Εισόδια της Θεοτόκου στην Αμφίκλεια, Θρησκευτικά, Δημοτικά μιας και είναι Πολιούχος της κωμόπολης, αλλά και από τους τοπικούς γεωργούς ως Παναγία η Μεσοσπορίτισσα, λόγω του ότι για την περιοχή, από παλιά η γιορτή σηματοδοτούσε το μέσον της περιόδου σποράς των δημητριακών, προϊόντων καθοριστικών τότε για την διαβίωση και παράδοση κρατάει. Το τέλος της σποράς, το όριζε η γιορτή του Αγίου Νικολάου.
Επί πλέον, η ενορία των Εισοδίων της Θεοτόκου μετά τον εσπερινό της Γιορτής, έχει καθιερώσει την προσφορά μικρών δώρων στους νέους επιτυχόντες στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
[Λόγω της απουσίας των περισσότερων νέων φοιτητών στις σχολές τους, τα δώρα κατά κανόνα παραλαμβάνονται από συγγενείς.]
Φωτοστιγμιότυπα Δ.Ι. Καλπύρης
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgacHDYG3bqbNoV5gCB7dmZmi3ZPmZNhEhYjR0CVY3gpRsYfSWDmZMU1OKD0i_4aImOPmouQxnech3pixWDfEe8ZAEQKjKjRX7M1woBQi7ieB1PwVOQK327m-Jat9epwvW2oN_R8lNkVcU/s200/DSC07039.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2UNvni0o2sbdYRd2fdFeDUuDmffnoqvSKq2dchhIKQRVTqwlpzLzG7QK2tr8OWIEup4fPqS6-dz2B8ggiIKJG9Zrmh7RbqNK-hO-kEH_-ZEApOkOQ4wtCrBCYMtjDIiZTdjrUVpkYgQ0/s200/DSC07047.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_QOlTXRQBj07nldcaM06filr-kS0V3_YNjYbknkVQeUQuiHlJ0v0_opLkNRhYlr6hvVw20AnB4dfAbfiM2hhHYnI58_Cg0NdvjWf_o4RfKB56_hgGkM1b-ijwjFzttXbW2RTamQXWn1E/s200/DSC07057.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJF_0GO4GPNGjgJVDGRltv6FDsGJf1xPFBOVXARSdl5ACsjBjo0kF6q0orkYpHD7teHe8zwGqqlPZG_2NPs_MfSosjpdV6Bkr055G792MrzJQtwmrcEs87_p8I8ASCe7CVCsRf4hw_CR4/s200/DSC07061.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEic9HQVhbX7Ad_pjpXlPPCxgpPTR0_UrdhjON28Zi6JkLGownyeUY3oRVWJL0uNp5LnWlChietIW0YNRR9eCrVNiwa9qjTQ1IOaCu5caAOGTDRG9z6saMl41Ho0Ln034_M83j_J-duESvA/s200/DSC07073.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjWDe7TYkHXwh-onnHa0bhIVhbDO9pICEJjsPO6DhmF6lETKrzq1Ulz7Exlifb52IozsOsFpZfyBoTP4xevELm3uVNBSyb9TOZ3YK6Fo30mUvNb_HPi_fbuFnZrBE3wbDTBqfDkHtzFP5I/s200/DSC07078.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgya9LFZWj0ZAogNsMBXIoBUev2fteFfYTtemjHBgl2rZSbWMN237XqBwqbMM2wvo4EeMgakAZWVqHbhz2RAxQcmhxjUfWzxOMdV-yTodm4cB1BJtjU11lneujCvFWss48AWSVRMW3-9k0/s200/DSC07079.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhMn4cXd_Why46aHDjt0XqejbujeWKOGHs93yYrYBhlthysSlPRX_3gNSYT6dojefky3IaPT_xaqwlGc0LOC0FRkJUVGewhguVxyRLNP3Zj8WtN5Ixje1Tmata7rdnw5ckYL7eHHWn5CVQ/s200/DSC07085.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj3R3myxWWaspaXf2lCvofB1cjAS3T0xz0MKAH1up_DJJPUigvioy8Z6COrvz7ulgqPxJELMzaubwYUOJxQWK6Bp-p85InTLlMkIu_ulzWrVB3GnWK8glTapZXUoKT9IPKERNIodiMRH6w/s200/DSC07087.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgmLdSUaaigNWT5q_9-kPp_MLPAicNo0jdmI4-6zFzgrPY0cJpg_ahfA6FZuGjLFTaySEaZPhiUyP-eQUnRvw11NUxrUUivxR-M67zHDIXUBUG1vFPnMyY34IudLOoajaTR6rPZxPKy7Ag/s200/DSC07100.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgborhM1LYfltVG_D1fG-GJYo8KkTUBHRNrwBVjYCIp-XldW6b90J4u2QaxBFntW4ZHL7BiF0eFRI4Fkx3LmLgQQGZ85YIYaNmDmzES0Xb9rIOfzzIKKS7oG5Gyc3juguD24KjnqrfVmJw/s200/DSC07103.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhV4W_8HI4ENQOny_1i4xUrgcaOTs47SZFEJxIcjuO42KcwtSBKYtlyCne_6JwTKmD0sqr1w4VKapPfA1t51OqQndpc7ut1orv182BEE1qwq9FQkP-IrvTTXVikC77Bpj56cV_FBtKyCyc/s200/DSC07104.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEig2_au5v60qrL-TWgZAnKkmUbE7wCIvq0MBbReB6o-AdQap-voKeWzuNg5nw3LI9w-K7EBbMiiF7O8EGCjKp3ry7qNtblPwVQkY34xyzbfFpCbR0GIdMb-azYWwlNZA1ZYG9aHl7tgLwc/s200/DSC07125.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhm3xH2KtuLpVktXc_YWY4xJMSGkLxQdJ5-JmB5ZPEla9JK_I_WDCm4WQulaBjpcTl14wItgsI2iobaBmu8S_HuxvUBkqNwKShNdiVveqWFklRSowAMOEcBVu3gpcJJvpLA-nyPIZM8Fj4/s200/DSC07128.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjYCjG0Qvnvm6dky87ony3my8meXVcqp54UixHsdFhE4zoYFA71zIVzXuuqbFhq-1qVTob7pKM03U2WOghf3AEgt5EgTgiaAEGx1WfypqcWV135zIeNFmpnqEClfkfXdWNdp_76cD8SNIs/s200/DSC07132.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgSl96keVNFvEAxM5rdqgZFyifFcLJEVckpSN5suUURITLLURWdbidzfa4LOECxSDzzpRtW7DH8lNM8yoDz2yVCJmjVoishv3RvHW15PXbxTZcEXG0bGl8gP2V7uwGHdqzX6w3kwPJC4Tk/s200/DSC07135.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifu5IwpPs88uhr0j_ImLbwPRuPgLKpMgLB_K9Dwym6y83QYQxle80Vd-fUssFIpSIWuHoWPnQRF7AqHY_a-KEb3WsRXionRx1UvJ79G_2yHaO9WIGCP9x_x6lxDkVDap7-escUhclFJg8/s200/DSC07144.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhk5D8p6eTVU2bSdRe_mFBHvEXxHWbXyTU_B164vH5zYsYAOfULbLQ6QpjKvr6DdH0oUKJsdWaIJNo55mTxBk31eGTZaD8sqWEiwyQalYBrMShgrFB8q_tnWUJ8H2uvPlkO1ZC2Ca-bSAs/s200/DSC07150.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi8yFpEsxS8GCi9ZkqUqALz2f-yLb_bxuJvj_b-flS_NVhAJl_MhJ0K2Xrx1hRQxXG5kUDRpOhZqi2G3w_ms4ef0DWHzHO1COQ0t3lkQmoW3Vg2W1kj_AnAOX8o_Hf3-VcgWtYNJcLLYY4/s200/DSC07154.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjaARV8KCJP02HfI57Y92wjCmiZeZnRUEH9gLWqULUEVqIlzMGzcUqTWHoRskInWcQBK-d8xQItK7KYvWozzbT4gIJhgbiJZly9W4PzojuB4eZqin9dvd-Vxlh9DvtQ_TaqJBsjxZzOdT0/s200/DSC07156.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiKmEfZ50YHj4ITGHvUmfjna58g2wMQc6r2JLV5QU3LC6PAcTEK5DPjw2GJbPg9FyPorN4g1Y_UXFenUjFZwmAa1WzMzHaT6rqzCCBygcD6IBOAxPKkjC26iJ-IqcTHN2FEeL8Ienx_dgk/s200/DSC07162.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAfQnFmlJ_MAoR4WWrQ_dsbhqnCN3iYVbcDK520x2wG5EeS0bSkHzKBf-glMv38girxL7tkXXQM91rPb3ynEmVblGrU7_v22NY3jbfZobqOwoYBGOOYyh6bFA_vSalRozvObab5ynTbKA/s200/DSC07165.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDdI4Kf3LD9fpATUd_3m4Zc0kwKqv5pjnEdswpy93-QR9MHY3oFwmdfzbNIXL8WsSWPI6NB-nZKdjfhgIBVignEJalt_Ojh1mauy7MhEVTdF5dUNjva4Z4vBbjlKDnLUvLvbPnwghB_7g/s200/DSC07169.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLWDWqaX4O9n8bphUp5IcHz3hEmr-uDBu13xQa5K5uiCcu_Vn04znYiC2XnW-SFOZMAvE9P73mAgUJ2pkCazD6ZvEctg_4LO8_klFxqmLP_Gv8O0N_9J4Akz_xZK6cImCh1IVaGtlUl9k/s200/DSC07180.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmS9fVS5qn3T3gAxEH5-YGyLbn_rcc0I-1mNk_9lz647RSbDGODbLqeK-esogY-FLLt5PHzKzG9zh1MmcPDyQQ5JF4XMp64gg3j2sislwh93IB5RqWqX1u0ohN7rJL4zfdGNG9ykGhR-E/s200/DSC07194.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhpzKdBXz0Z-c-JgQB4vWr6OJG1aKcxUNxg4TWJoAuUDM9JdnHydOIRD1Eh9docy6WHuZujByO6If6J5NmE5rhWiXlf7RnNJPFuY8wDCriI393DPtTdDaro2m8PlaQKL5NW86eT-eTRxJY/s200/DSC07201.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhsQG_JChy5oFqU8teF3iDoCTm0ZZWNC8T3eXqnBwRjsIw4vLohlWepn21rbJX24cT53b3JwjtvPLvwVGmqMLY1P4gN0PxUfjOpxoVjB1qhE8rEB24HhL0JyMECrgexC0zonicWCCi8YkI/s200/DSC07202.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhi5B8MbiQaJEXV3scMtCZMHQs20DzxV8fo8ntSWwwmr6-JGqVjNHVNgJRYRAGjDharr5pocScGFKXRnbNlvZdDNdTRqxKxnKc-qnWVnHTougGZU51h8VtoOpQk7f7xweOoBqm-g2VMbRM/s200/DSC07206.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEibBLgDy3UTQtyrUr76snmxvjJfS8cT9ERWHVgrg33rb_w2WcSAwuu-M1rpdhZoRIis_xKk0HcNULwn3NeyZ4xd2vnWejwICNPRpIXDA-yu_pRkr-YlzDGy5daF_M2NxSFLzMAWG3JTPRE/s200/DSC07213.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj3LkMnp8dwZVi-Fr9AjNzmPXmuB589WejbQcTLdkoC3wKfikoLgq-q7TgIBq8XiCUfg4A-zsQ2kZAIbIVuQfQOFUp1n95xln5NWrpclP2JD2dSYYGvkI6JBWNFu9vBzflDRp5QvbI8I60/s200/DSC07221.JPG)
Επί πλέον, η ενορία των Εισοδίων της Θεοτόκου μετά τον εσπερινό της Γιορτής, έχει καθιερώσει την προσφορά μικρών δώρων στους νέους επιτυχόντες στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
[Λόγω της απουσίας των περισσότερων νέων φοιτητών στις σχολές τους, τα δώρα κατά κανόνα παραλαμβάνονται από συγγενείς.]
Φωτοστιγμιότυπα Δ.Ι. Καλπύρης
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Ευχαριστούμε για το σχόλιο σας. "blog AMFIKLIA"
Το σχόλιό σας θα δημοσιευτεί μετά από έλεγχο.
Παρακαλούμε γράφετε τα σχόλια σας με ελληνικούς χαρακτήρες.
Σχόλια με υβριστικό, συκοφαντικό, προσβλητικό ή ρατσιστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται άμεσα.
To "blog AMFIKLIA" δεν υιοθετεί τις απόψεις που εκφράζονται στα σχόλια, καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.