Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 74-66

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής δεν ήταν για…καρδιακούς, με τον Άρη Αμφίκλειας να κάνει την ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας ισοφαρίζοντας στην εκπνοή με τον Μώρο σε 63-63, οδηγώντας το ντέρμπι στην παράταση όπου εκεί πήρε τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Χαλκίδας με 74-66!
Ματς για γερά νεύρα με πολλές ανατροπές στο σκορ και με τον Άρη καλύτερο στην αρχή να προηγείται με 13-9 και 36-25 στο ημίχρονο με τρίποντο του Καστάνα.
Ο Απόλλωνας μείωσε σε 42-38 ο Άρης ξέφυγε και πάλι με +8 (46-38) με το σκορ στο 30′ να είναι 49-45.
Ο Άρης έπαθε επιθετικό μπλακ-άουτ, έμεινε για 4′ λεπτά χωρίς πόντο και ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά με 51-55 στο 36′ με επιμέρους σκορ 2-10!
Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να το ελέγχουν το ντέρμπι, ξέφυγαν και με 54-60 (37′) αλλά ο Άρης ήταν…πολεμιστής μειώνοντας στο 1:21 σε 59-61, ενώ στα τελευταία 13′ δευτερόλεπτα με το σκορ στο 61-63 ξεκίνησε την κρισιμότερη επίθεση του αγώνα με τον Μώρο να ισοφαρίζει στην εκπνοή σε 6363 οδηγώντας το ντέρμπι στην παράταση!
Εκεί, ο Άρης με την ψυχολογία στα ύψη, προηγήθηκε με καλάθι του Καστάνα (68-66 στο 42′) για να ακολουθήσουν διαδοχικά καλάθια από τους Μιχέλη, Παπαδάκη, Τσεκούρα που διαμόρφωσαν το τελικό 74-66!
Με αυτό το αποτέλεσμα ο Άρης διατήρησε το πλεονέκτημα στη μάχη της παραμονής ενώ ο Απόλλωνας που έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη νίκη που θα ανέτρεπε πλήρως την κατάσταση στην ουρά της βαθμολογίας, παρέμεινε τελευταίος με δύο νίκες διαφορά από τους υπόλοιπους.
Παράπονα από τη διαιτησία είχαν οι ηττημένοι, που διαμαρτύρονται κυρίως για τον καταμερισμό των φάουλ.  Πηγή
Διαιτητές: Κοτσιμπός-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-9, 36-25, 49-45, 63-63 (καν. διάρκεια), 74-66 (τελ.αποτελ.).
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Στιβαχτής, Στρωτός, Μώρος 7, Μιχέλης 6, Ζανιάς Ευθ., Παπαδάκης 15, Νικόλοβ, Βουρτζούμης 10, Τσεκούρας 17, Ζανιάς Ευστ., Καστάνας 15 (1), Χατζής 4.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Χαρατσής Αντ. 14, Παπαδάκης, Γεωργίου, Μάμαλης 11, Κωνσταντίνου 5 (1), Χαρατσής Ι. 25 (1), Ζήμπρας 2, Χοτζάλι 9.