Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2018

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 90-81

Ο Γ.Σ. Ιτέας δεν έχει συνηθίσει να βρίσκεται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα και το σημερινό ματς με τον Άρη Αμφίκλειας ήταν κάτι σαν ‘τελικός’ για την ομάδα του Μωραΐτη, που τα κατάφερε φτάνοντας στη νίκη με 90-81!
Ένα πολύ καλό ματς και από τις δύο ομάδες, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο αλλά και και με παράπονα από πλευράς φιλοξενουμένων για τη διαιτησία κυρίως του Πατάγια και την αποβολή του Παπαδάκη λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Η Ιτέα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 18-13 αλλά ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Βουρτζούμη πέρασε μπροστά με 23-24 για να πάει το ματς στον πόντο και στο 45-43 να χρεώνεται με 2 τεχνικές ποινές ο Παπαδάκης και το ημίχρονο να τελειώνει με 53-43.
Στη συνέχεια ο Γ.Σ. Ιτέας ήταν καλύτερος ξέφυγε και με +16 (59-43), ο Άρης μείωσε προσωρινά σε 63-55 για να επικρατήσουν τελικά οι γηπεδούχοι με 90-81.
Κορυφαίοι των νικητών οι Γεωργαντάς και Δημητρίου που έφτασε κοντά σε triple-double (12 πόντοι-10 ριμπάουντ-7 ασίστ) ενώ από τον Άρη οι Τσεκούρας, Μιχέλης και ο Βουρτζούμης στο πρώτο ημίχρονο.   Πηγή

Διαιτητές: Ζάχος-Πατάγιας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 53-43, 73-61, 90-81.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Αναγνωστάκος 4, Παπαθεοχάρης 12 (2), Μπαντελάς 6, Γεωργαντάς 25, Κοντογιάννης 8 (1), Αγγελόπουλος 10 (2), Πράππας 12 (4), Ευθυμίου, Μπισίρης, Δημητρίου 12 (2), Περδίκης, Σκούρας 1.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Στιβαχτής, Μώρος 8 (1), Μιχέλης 15, Ζανιάς, Παπαδάκης 5 (1), Νικόλοβ 3 (1), Βουρτζούμης 16 (2), Τσεκούρας 19, Καστάνας 15.