Γιορτάστηκε σήμερα 01.11.2020 <εν στενώ κύκλω> και με τις προϋποθέσεις τις οποίες θέτει η πανδημία, η Επέτειος της «ΜΑΧΗΣ ΤΟΥ ΔΑΔΙΟΥ» τον ΝΟΕΜΒΡΗ του 1822......
Η επέτειος γιορτάστηκε και φέτος την 1η Κυριακή του τρέχοντος μήνα, όπως έχει καθιερωθεί και στο χώρο των γεγονότων, στην πίσω πλευρά του Γυμνασίου – Λυκείου όπου και το εκκλησάκι του Αγίου Κωνσταντίνου. Η μάχη στο Δαδί, αν και ατυχής, ήταν σημαντική για την εξέλιξη της Επαναστάσεως, διότι το τουρκικό στράτευμα απέτυχε να προελάσει στην Πελοπόννησο με αποτέλεσμα ο Δράμαλης να μείνει αβοήθητος, αποδεκατισμένος και μη δυνάμενος να αντεπιτεθεί προς ανακατάληψη της Τριπολιτσάς, που ήταν και λόγος της εκστρατείας του στην Πελοπόννησο. Δ.Ι.Κ.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhl4l_IsLKI1PIlOUDggP8zTmZ_g0epREuomGV_zNVFC_bkBucsff0qcofDsH3Jscjxf6qAXvV7o1F4ByD-L7QKOjq7R0wFXsA8Wett12EuldYHsDjhGC6jjG26WEGY3_JHzF9_T76AX6UB/w200-h113/010++DSC02753+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh8gvSCy-oRrpLc4_WIDKycUprp32lpx2w_I2jsQAouVBT8illKPAkFEi3LI8ZcAmJkkLKbNtXv163f0NlcqGXnMNPy3LWaAhuBUsr5uuqMXRrF_sQgNWjs4aIwE50JhLzBWBFvFGqX0Af_/w200-h113/011++DSC02754+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh_C8pwasjka5wWF6rbfRLcaRCPjSzOyTbvYjeFDFK2hGM62iLtJVgkld8Hd0xYJ1SJihmaVDRyw8lg-_iU_E7RIDQhxJrVCrtLBWh32xi9VLGlnn6hwfFGW8ubgRThMS9H79NXdhfoIUCz/w200-h134/012++DSC02763+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhYzsONeSxiVb1hvwiimFMmkNIAhlrVXPovbWVFn48TDWCE5gBM6IvTzXJkpRM7883nobpesIpzf1tOHNFQvlVP9EcpUh25akoa2VdNhaYHRbvzM9gmGt_hrDIwysGPne0SgbfXx9pF-rMZ/w200-h113/013++DSC02765+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjYQxYO0Cca215M9htInfDW2gmzqAxuEgXe9TZ_-FNHm__yliG8_Y52zuf1L7RNX-09hkXu4WF43d9s2j17KApuDK4Hm7-F5OmzlX9JUYKG_K3c1n-eY14KftTsliSAlwz4wB3wZicB3ycp/w200-h113/014++DSC02773+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgR8flHLQTxF5wdFBbI-_XkYKkwDl_GShe9kZZ0FUNCEQYdIbyYXIyHZ9pDSMM97ENSR-xyi1eQd4uxevKHlWS-RjV-yR3Jv8p_v0PxsVxv_kLQDDM7ueJkg3GB15pBRG9xJ2pCRv91O329/w200-h113/015++DSC02774+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhwSo7LnEp46fqB__b6xyCc9JvJvLJ45tnah16s8mTOECCe055wKSRwtoes_zAaMyN3Egvd-_toZLuKsL3bwjgLUcp5UZsSVje9ZCy3EPJeXobgiRXLpfXY8p-UXFPNFyuSNFJ9N9oOxYcr/w200-h113/016++DSC02777+%25283%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi71PBSh3qI_JMFdgc0Gu-meEPrBq2vZ32l24o1hGGp3WugXb5xi4pjLxbqu0m6KvhsuHiF_jrRmWqwIO8X-ac2h1IgpIEsMQCw7UvORAbPEV0W3xxUVVSXbRcFWz4DEG7KrgKcRtwM51WD/w200-h134/017++DSC02786+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjxRt1kxSrOdAj7-rKd40SXI7oALBKLg7aQEfmyrLHKlOrAWz3mmdZUrKs5xTOQk55j7VgTI95z3ynDG4x-tzG1unpEF51Ac9sttPfqBr0Oe9SaUiHd2cJkax2blG-VPu5XPI2g_XUd67g0/w200-h134/018++DSC02789+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7wrL_O-ypDi6RTwmWa1hkGZX2y8wo5b98rw1zPRTTY-ISFZCQ9w2Rpz24rhtMuYMmyxTdd2LDJI8EiWww3WQSS9pSqJBfYLggzRKF0hkftc6jHbDaONvcdiKR3SghlV4sHHwbih0p3AiB/w200-h134/019++DSC02792+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjDYtyujWynI4QvJC3u04wltr2Hg-cvIQXeU6s73t8FEXdCfghvFwcCVHsrKRITJp3ZQjCDkQiyam6QP1pJh-DnadU5nl5aMMVu9T8c14gEI9uu0XKLP6WG7S2rZ081AAdaqVly3zcW7tRX/w200-h113/020++DSC02793+%25282%2529%255B2%255D.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Ευχαριστούμε για το σχόλιο σας. "blog AMFIKLIA"
Το σχόλιό σας θα δημοσιευτεί μετά από έλεγχο.
Παρακαλούμε γράφετε τα σχόλια σας με ελληνικούς χαρακτήρες.
Σχόλια με υβριστικό, συκοφαντικό, προσβλητικό ή ρατσιστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται άμεσα.
To "blog AMFIKLIA" δεν υιοθετεί τις απόψεις που εκφράζονται στα σχόλια, καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.