Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2019

Οπούντιος-Αρης Αμφίκλειας 63-54

Με νίκη μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα ο Οπούντιος Μαρτίνου νικώντας με 63-54 τον Άρη Αμφίκλειας μετά από καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και προηγήθηκαν από νωρίς με +10 πόντους, με τον Άρη να ροκανίζει τη διαφορά και την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 19-14.
Στη β’ περίοδο το Μαρτίνο προηγήθηκε ακόμα και με +13 πόντους με τον Άρη με τους Μώρο και Μιχέλη κατά κύριο λόγο να μειώνει σε 47-38 στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.
Ο Άρης με πιεστική άμυνα προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, μείωσε στο 38′ στους 6 πόντους, αλλά κάπου εκεί ένα τρίποντο από το κέντρο (!) του Μάρκου καθώς έληγε ο χρόνος έφερε τη διαφορά στο +9 και το τελικό 63-54 για τους γηπεδούχους.
Διαιτητές: Χουγιάζος-Αρτσίτας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 15-7, 13-17, 16-16.
ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ (Ρούσσος): Βέλλιος 8 (2), Ξυδιάς 5 (1), Μάρκος 9 (1), Κωτσαλάς 9, Σιότροπος 9 (1), Δημάκης 4, Παπαναγιώτου 2, Θεοδώρου 17.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μώρος 19 (1), Μιχέλης 16 (1), Ζανιάς Ε. 6, Πόζιος, Στρωτός 5, Αλλιάου, Τσεκούρας 8, Ζανιάς.