Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021

Αρης Αμφίκλειας-Καδμος Θηβών 73-74

Δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 73-74.
Η ομάδα μας παρά τις απουσίες του Τσεκούρα και Κουρέπη έφτασε κοντά στο να πετύχει μία πολύ σημαντική νίκη.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον φίλαθλο κόσμο της περιοχής μας για την δυναμική του παρουσία και την στήριξη στην ομάδα μας!
Περισσότερα από το stereabasket.gr
Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ πέτυχε ο Κάδμος επικρατώντας στην Αμφίκλεια επί του Άρη με 73-74 σε ένα ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Άρη να καταφέρνει να ακολουθεί ένα τέμπο παιχνιδιού που θεωρητικά δεν του ταιριάζει.
Στο 10′ ο Άρης ήταν μπροστά με το οριακό 21-20, ενώ στη β’ περίοδο με δύο τρίποντα του Φίλιντα και ένα του Μιχέλη, ο Άρης ξέφυγε ακόμα και με 33-29 που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του. Γρήγορα ο Κάδμος όμως επέστρεψε και με επιμέρους σκορ 1-13 πέρασε μπροστά με 34-42 για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 37-42.
Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν τη διαφορά, μειώνοντας σε 44-47 στο 25′ και προσπέρασαν στο σκορ με 52-51 στο 29′. Εκεί όμως η ομάδα της Θήβας με 5 διαδοχικούς πόντους, έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο μπροστά με 52-56΄.
Ο Άρης Αμφίκλειας ισοφάρισε σε 56-56 στο 32′ για να οδηγηθούμε σε ένα δραματικό φινάλε. Οι δύο ομάδες ισόπαλες με 58-58 στο 34′ με τον Κάδμο να ξεφεύγει με 58-64 στο 36΄ και τους γηπεδούχους να επιστρέφουν ξανά (70-66 38΄ με 2/2 βολές του Μώρου). Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Κωνσταντούρα ο Κάδμος ισοφάρισε σε 70-70 (38′:30″).
Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρίποντο (70-73) με 15” για τη λήξη, με τον Άρη να μειώνει σε 73-74 μετά από συνεχόμενες εκατέρωθεν βολές για να αστοχήσει σε μακρινό σουτ στα 2.7 δευτερόλεπτα και τον Κάδμο να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Πετώνης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 37-42, 52-56, 73-74.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Παπαδάκης): Καστάνας 13, Φιλίντας 6 (2), Μώρος 14 (1), Μιχέλης 15 (1), Μάρκου 8 (1), Χαρατσής Αντ. 15, Χατζής Αν. 2, Τσιαπραίλης, Παπαναγιώτου, Κατσίκας.
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σταμέλος 2, Σκούμας, Μπόγρης 11 (1), Κόλλιας 9, Φλώτσιος 8 (1), Παπαδάκης 7 (1), Μούντριχας 5 (1), Κωνσταντούρας 20, Γεροντίτης 9, Τούτουζας 3 (1).