Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2017

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 80-67

Δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα απέναντι στον Γ.Σ. Ιτέας καθώς ηττήθηκε με σκορ 80-67 , η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο 5 λεπτο καθώς προηγήθηκε με 4-9 αλλά με επιπόλαια λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα του ά δεκαλέπτου το 18-15 στα 47 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του δεκαλέπτου, διαμορφώθηκε στο 24-15!
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε δυνατά και κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 12-3 να ισοφαρίσει 27-27 με τρίποντο του Μώρου από εκεί και πέρα η Ιτέα βρισκόμενη σε μεγάλη μέρα έξω από τα 6,75 προηγήθηκε με 51-36 στο ημίχρονο και κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί, η ομάδα μας προσπάθησε στο 2ο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους(28-31 το επιμέρους σκορ του 2ου ημιχρόνου)
Συγχαρητήρια στην ομάδα της Ιτέας για την δίκαιη επικράτηση , επόμενος αγώνας για την ομάδα μας το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στην Αμφίκλεια με αντίπαλο τον Απόλλων Χαλκίδας!
Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου.

Το αβαντάζ της έδρας ήταν αρκετό για τον Γ.Σ.Ιτέας ώστε να πετύχει μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά επί του Άρη Αμφίκλειας με 80-67.
Κύριο χαρακτηριστικό της νίκης των γηπεδούχων, η…ραψωδία έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με την Ιτέα να πετυχαίνει 9 στο πρώτο ημίχρονο και 15 συνολικά!
Ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο 5λεπτο, αλλά μετά η Ιτέα με πολύ καλή άμυνα και μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια πήρε καθαρό προβάδισμα στο σκορ.
Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 24-15, στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει στο +15 (51-36), με την Ιτέα να διατηρεί τον έλεγχο και μια διψήφια διαφορά στο σκορ για να φτάσει δίκαια στην τελική νίκη με 80-67 απέναντι στον μαχητικό Άρη Αμφίκλειας.
Διαιτητές: Χριστοδούλου-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 27-21, 12-16, 16-15.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 9 (1), Παπαθεοχάρης 12 (4), Μούκας 2, Γεωργαντάς 19, Κοντογιάννης, Αγγελόπουλος 15 (5), Πράππας 6 (2), Ευθυμίου, Παπαδήμας 7 (1), Δημητρίου 6 (1), Κουτρόγιαννος 3 (1), Σκούρας 1.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Ζανιάς 2, Μώρος 13 (1), Μιχέλης 11, Κατσίκας 4, Παπαδάκης 7, Νικόλοβ 3, Χούμπα 4 (1), Τσεκούρας 19, Γεωργόπουλος 5.