Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2018

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 52-51

Σημαντική νίκη για την ανδρική μας ομάδα απέναντι στον Α.Σ. Τελεθριακό Ιστιαίας με σκορ 52-51!!
Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας!
Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας για τον Άρη Αμφίκλειας που σε ένα αγώνα δίχως αύριο νίκησε τον Τελεθριακό με 52-51 παίρνοντας ανάσα ζωής!
Μεγάλο ντέρμπι , όχι με καλό θέαμα αλλά με μεγάλο πάθος και πρωταγωνίστριες τις άμυνες.
Ο Άρης ήταν καλύτερος στην αρχή και προηγήθηκε με 18-10 και 31-24 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά οι γηπεδούχοι έπαθαν μπλακ-άουτ και ο Τελεθριακός με επιμέρους σκορ 4-16 πέρασε μπροστά με 35-40.
Ο Άρης κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (51-46) για να πάει στο τέλος ο αγώνας στον πόντο και όλα να κριθούν στις λεπτομέρειες.
Με το σκορ ισόπαλο 51-51 ο Τσεκούρας κέρδισε βολές και με ½ βολές έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και ενώ απέμεναν 6 δευτερόλεπτα ο Παπάνογλου δεν μπόρεσε να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι για να παραμείνει το 52-51 το τελικό σκορ της μεγάλης αναμέτρησης!
Ο Άρης με αυτή τη νίκη πήρε ανάσα ζωής, ενώ αντίθετα ο Τελεθριακός πλησίασε πλέον στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χουγιάζος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 13-14, 4-16, 17-11.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Ζανιάς, Παπαναγιώτου, Μιχέλης 9 (1), Κατσίκας 4, Παπαδάκης 17 (3), Νικόλοβ, Χούμπα 5, Τσεκούρας 11, Χατζής 2, Γεωργόπουλος 2, Τσιαπραϊλης 2.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα, Ρουμελιώτης 2, Κλούρας 4, Παπαθανασίου, Κουλουριώτης, Σταμούλος, Αφερείμ, Τσιτούμης , Κουμπές 13, Δήμου, Χοτζαλάρι 13 (1), Παπάνογλου 19 (2).