Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2018

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ 62-51

Δεν τα κατάφερε η ανδρική μας ομάδα καθώς ηττήθηκε με σκορ 62-51 από τον Απόλλων Λιβαδειάς.
Η ομάδα μας ήταν ανταγωνιστική για περισσότερο από 38 λεπτά καθώς 1,29 πριν από την λήξη η διαφορά ήταν μόλις 4 πόντους!
Ακολουθεί η ανάλυση του αγώνα από το eviabasket του Παναγιώτη Νικολάου
Ο Απόλλωνας Λιβαδειάς με πολύ καλή άμυνα ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση με τον Άρη Αμφίκλειας επικρατώντας με 62-51. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με τη γ’ περίοδο (15-9) να είναι το σημείο ‘κλειδί’ για την εξέλιξη του ματς.
Στο ημίχρονο ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 31-28, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στη συνέχεια με 46-37.
Ο Άρης δεν τα παράτησε, μείωσε και πάλι τη διαφορά σε 48-46 και 55-51 στο 1:29 για το φινάλε αλλά οι γηπεδούχοι με λύσεις στην επίθεση και με ένα καλάθι και φάουλ του Σφυρή που δόθηκε και αντιαθλητικό αλλά και με εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς, έφτασαν στη νίκη με 62-51.
Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για μια τεχνική ποινή που δέχθηκαν από τον Χουγιάζο στο 29′ για μια διαφημιστική πινακίδα που έπεσε στον πάγκο τους και που όπως ισχυρίζονται δεν την έριξε ο προπονητής τους, αλλά και για το fair-play που δεν τήρησαν οι γηπεδούχοι στο τέλος όταν με το σκορ στο 60-51 και ενώ οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν σταματήσει, ο Λιάντζας πήρε εντολή από τον πάγκο να εκδηλώσει επίθεση γράφοντας έτσι το τελικό 62-51.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Χαϊνά.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 19-16, 15-9, 16-14.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης): Σταμέλος, Κωτσαδάμ 7 (1), Παπαγεωργίου, Τερματζίδης 19 (3), Μακρής 4, Σφυρής 9,  Ζάμπας 2, Παππάς, Γίτσας, Λιάντζας 4, Μαντζιώρης 6, Σκαλτσάς 11.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Μώρος, Μιχέλης, Κατσίκας 6, Παπαδάκης 17 (2), Νικόλοβ 7 (1), Χούμπα, Τσεκούρας 15 (1), Χατζής, Γεωργόπουλος 6, Τσιαπραϊλης.