Την πρώτη Κυριακή του Νοέμβρη, όπως έχει καθιερωθεί, γιορτάστηκε με τον οφειλόμενο σεβασμό η επέτειος της μάχης του ΔΑΔΙΟΥ την 01η.11.1822 από την Δημοτική Κοινότητα Αμφίκλειας και στο χώρο των γεγονότων [Πίσω από το κτίριο του σημερινού Γυμνασίου – Λυκείου.]
Έγινε εξιστόρηση των συμβάντων και τονίστηκε η σημασία της μάχης η οποία μπορεί να μην ήταν νικηφόρα για τις δυνάμεις μας αλλά συντέλεσε στην καθυστέρηση της Τουρκικής προέλασης και την τροποποίηση των επιθετικών τους σχεδίων, προς όφελος των επαναστατημένων Ελλήνων.. Δ Ι Κ![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjmtmtGMmqckcdOZcwdyx1S5qOJmopi0RxvFlzZLT1fSbdHG_-QSGTUTodV7K3M1Fuaan9wGXRSb7ZdFIrOShudAqQBiE4rM80vlLY5X601tA92RMl4yDaR0yl58m5NRn4AQ2IEMZ0iHp1f/s200/1.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_zUusBeUy5vQWB3mg-0tIG7GS2R5NEanIUSQkXZjmgNsVwOzxKuv22O73EM3i9jTRKfYQUR38utLSJudtY2rltgfqxA7D4HQjLY2wsNc3WfrtWqUU8Bi_JyI0mFdvFQ6GAF-f6RNbYTE5/s200/2.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiv4tLX8IAmOWqvtJrzWFrQarHzoYEZv-CCi0fnw6eA3uaIAFWM2u1tBbnErLe9NPZC3oHl3s5yBHBwQexW70tYdh9QA4QunQds8QxgK_S7PNVpojyfx_PK8-RzKDVucY0bo-zWBDPxm2x2/s200/3.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhENdofvGikg0eQcBNzJ_LDbkIFOMUhnuFzEnnw3HZGf_20MlDNW0g7Xx8fOOmXZqXJs2VRpqz_sJUu8W0yD_ovEM9I9k1JfkDGLsvjmxQRIPKK_ds3Gtr7xMusatZS7Trzpqr6dCxVgavL/s200/4.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiIELjYihCxjIakob0fU9ju2o8x9HEbm2RRuMNNFZpN5T5zWPjbiOl19juwK8luezf14S3ASbuQp-x6D7R7qxSiwwv7V4siWXteB4yWDs0D57NqCpXg2e534mqqaBQjEjaI_yFYAft1o5wr/s200/5.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEie2aPxWuODtzjWmkdmsIM2rcnih1MTlWyAB23f2FTo2KHlaLKazPW3b_7piUmugWmPF8sCeytugy4eV6nHYTsN_UfRinMmithhd1TPpc4AHi1tlaA_blP7-Jy8zqUEltZYb6FTSB3rOFxb/s200/7.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgblKprjy6bMjmJd05Hj-7cNFklwWHW_2qSz_7suURVxRmIfAfwfTF7Onk7OQUdEszCby63pq4anXe122Zi4zXljIEqunLHtpRWll4kNCVqgCKS-xcZ24f3acZ88qDpOLv6aJhk34qNsfll/s200/8.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcjEq2Rh-3H0IpaQtNhJ-EJZbh08Bpr-Q-0Ozf1u4WNPh5Mt68WO9IinhV7SgxjODtj6JRLCthDfc2Jdt3sdIoILgASmtJmiFpbbSZOcXPJubEXAwvAMAxpquKDq6zIGelsXxGLSAE7J8j/s200/9.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhyjOboC4hiYrTj3fmdy0geAB-Vas0qaP6HhraL2mcIxTazAm-Uoc3InKQn1LhaHNkX4Lh02CN46vIIGgbgYUR4-U5fUYIbgO4FkqfimshLZk1Y8DVoxkrzqFQ_Q9cdWeDXlcJE9BBsVj-6/s200/10.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjAuyYfBwWIjeYta7ZdbE1QUz-Naw275EqrvNcv8YG-OfM6cYZOodbVlMi6REB3-DBevvz-kefN47nMFzbcusM1bQPG0nzaB4S18GvCfXouYoWpbCASaP_x3awgRrlGosXnYs8ToJ2oXj9V/s200/11.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjBSRFXZeNXpQtjuwwj8J011rTqLIoZ7CxHEpuE0uWi0NZm4Xfs15DyXtm3CB8aH_px36-hiSJsGZ0Xe3Xc_0gdRZxeMyZNVs0g5su8I9Zd2LlUwjO4V2Ll1XHULHAtWrpzXjl8HqGEJoCR/s200/12.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgtXyB1h6uHm1CuaPhyphenhyphenDdn5mrRqS_Gz9gQAQetl69l6PNFW_4oSaKbtJl7hN5g-sXNAbaBEbXXoqgKTVpSP5TAYAERMMQQJa7miCjs9O673qqh9rlYFgfP0KuO8Gn_TakQRx4PZSJj-skC0/s200/13.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEixaO0tmH8XSKR9zUjPgqDsO5u8fWgT6je9pHQSfD9ZyACPW3qysHfz8Dh-zdT_BLcc0ijCjYx6MuykhbMNOfDqnC5I6sgs3YZH1fozRpMVNlNKGWqsZ6iJCUD5CBAxdCocovpOYonOiGE-/s200/14.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_1A27Fhkqw5tVm4sdU0uVEF9SuNGoeTSiWkvIYXJ02Soj-Q8fx-m670vjK1oezDr4u928BNfVVLNRImwL8o4z7YGegkNWhpOgZsAr4YTdaChIkIJ63qDUSSi0X28jkEM9xm0xJVwbydSo/s200/15.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjA36Z2ONEYGAAvofjt6qWdwguuYFhqwQoAj0osclBKLsTnCxomSmyK_B_NNLEFpjjgcIZCa4FCi-AY8Q3r8X7qo6q91wTiAXWsR5mYnumvcqPJ9RPmk07nFRX__E8Y4jv2rosj0z2T02E-/s200/16.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiWT0vZuAIFOCSmgWgnBVbnYSYkABLaGY4twSmRmaGjAiqhexepqZu9AEkM6E0SpMBquCjJDj5kAhjoUfjyQELMTVd8c4fClttbKv7yk-4ml7ikHOCfEj2514-GuRpUkjdYb6PzXMRcqjCq/s200/17.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjj43W9bfGZNSMqwCUcqKJpL6ZLuZNuloGaicPv0THCORJz_JBd6b5_ArPK6c_GRlCFgFd6J7JWkxWEGn0Ct2xTik4nbzXK1WcKnu1ktp2cMIz7qKxHdjTKhDQL9diWMwWMMFuy7LTIVyRn/s200/18.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-eUQZZkPQ0NmPIWJhPRMQ3jbfgTzhkeCVDcZUCwWoiY73z2m0YlbvBk2triq8c4xSWma6BWxCJMOVWGYGk33e_KyeUXQEB2hSKcT9MkBDQ0oehhjyoAop-YNgb-BO6KDvowVNQXbIcPQr/s200/19.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCZbpXcpxLIgDYN_knibG_4S39LMY6m4Pla6MdpcwbhuHUmepOWP8DbDObLahZS6cXKwofw68sTy2UHjtVKlJWKdImuy3VedGt5lJfxxvqzWKXJYgHdsWMN6I5teXjA8UfohHCPPY7DbiW/s200/20.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgl9Ws-LPnOE-xutwd0A7rvasO3H6hiTKSxMByNa1f4JBGmhpsyFtRbykgWC-iW23IX2jIC7rV9XuIbUpjJs8PnmyopXPD0ino0zYktUsVUuHkUEpi7PWafTwDtuAB-P_w9VRXHCRjw1oUj/s200/22.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi9iu5BV3CQx4DsWLiD05WKtDeBuEOHq2LMy5egAG4FrAYuY1F71BEIV_cW2c_rsCPa46ndlKMjztTOlUetU0qCsN1rH5krARHu4_9gh64jB5gXG-kvv7xk0PzEQRk2HKffrRWR5ynxMebx/s200/23.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjO-jgvT0PLYMlDv2fCix7O7nnX-d54viYcota9LszKCnNnFw_fkr19zGxsDV-u0E97v5WOPraFkIgoBDtJin5Wse0oiYW3f49D-7FF9OzJJMU7MPSbMWcyisf_IMx3E0855xwkZc93jmWn/s200/24.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1zwO-4xLXufO5jBWxCCnpPTfgpUOQHQhwOW-DPlFedU5nHqXZ3BVrhyphenhyphen_UHIjbevCVQIBNZB6J8QxKjp0WaTdzm7PsaHwjebljWDGWQnLRQzL6GRu0f6AmaaQV2kJc6GT0FCKfdjPpqcs8/s200/25.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Ευχαριστούμε για το σχόλιο σας. "blog AMFIKLIA"
Το σχόλιό σας θα δημοσιευτεί μετά από έλεγχο.
Παρακαλούμε γράφετε τα σχόλια σας με ελληνικούς χαρακτήρες.
Σχόλια με υβριστικό, συκοφαντικό, προσβλητικό ή ρατσιστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται άμεσα.
To "blog AMFIKLIA" δεν υιοθετεί τις απόψεις που εκφράζονται στα σχόλια, καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.