Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 63-60

Νίκη-οξυγόνο!
Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για τον Άρη Αμφίκλειας που επικράτησε της Αναγέννησης Λαμίας με 63-60, μένοντας ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα!
Ο αγώνας κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Άρη να κάνει την ανατροπή με επιμέρους σκορ 14-9 στην τελευταία περίοδο και με καθοριστικά τρίποντα, δύο από τον Καστάνα και ένα από τον Μιχέλη να παίρνει τη νίκη.
Οι γηπεδούχοι ένα λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκαν με 57-56, ακολούθησε δίποντο του Μιχέλη για το 59-56 και στην επόμενη φάση τρίποντο του Καστάνα για το 62-56. Εκεί οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-58. Στη συνέχεια ο Τσεκούρας διαμόρφωσε το 63-58 και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.
Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Καστάνας με 20 (4) πόντους. Για την ομάδα της Λαμίας ο Τσακωνίτης σημείωσε 16 (3) πόντους.   Πηγή
Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Κωτσακόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 12-17, 13-17, 14-9.
ΑΡΗΣ ΑΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Στιβαχτής 2, Στρωτός, Μώρος 5 (1), Μιχέλης 13 (3), Ζανιάς Στ., Παπαδάκης 6, Νικόλοβ, Χούμπα, Τσεκούρας 17, Ζανιάς Θ., Κουρέπης, Καστάνας 20 (4).
ΑΝΑΓ. ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπόυρας): Φετοκάκης 4, Σφυρής 4, Μπλέτσας, Νικολάου 5, Λάμπας 9, Πουλής 8, κεραμάρης, Φραγκιαδάκης 8 (2), Κυρίτσης 6, Τσακωνίτης 16 (3).