Τρίτη 19 Φεβρουαρίου 2019

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 63-73

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αίαντα Αυλίδας με 63-73 στην Αμφίκλεια επί του Άρη, με την ομάδα του Σάλιαρη να ”αγκαλιάζει” πλέον τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, ενώ από την άλλη πλευρά ο Άρης με τη σημερινή του ήττα δυσκολεύει το έργο του για την αποφυγή των τριών τελευταίων θέσεων της βαθμολογίας.
Ο Αίαντας ήταν καλύτερος και μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον Άρη πάντως στο τέλος να μειώνει σε 60-64, αλλά τους φιλοξενούμενους στο κρίσιμο σημείο να κάνουν ένα επιμέρους 3-9 φτάνοντας στο τελικό 63-73.
Ο Αίαντας προηγήθηκε με 11-18 στην α’ περίοδο, ο Άρης ροκάνισε τη διαφορά και το ημίχρονο τελείωσε με 36-38.
Ο Αίαντας πήρε και πάλι μια διαφορά 6-8 πόντων με τον Άρη να επιχειρεί την επιστροφή στο τέλος όταν με τρίποντο του Βουρτζούμη και ½ βολές τους Τσεκούρα μείωσε σε 60-64. Εκεί όμως η ομάδα του Σάλιαρη απάντησε αρχικά με δίποντο και στη συνέχεια με τρίποντο του Αργυρίου για να πάει το ματς στο 60-69 και στην επικράτηση των φιλοξενούμενων με τελικό σκορ 63-73.
Διαιτητές: Ντάνος-Τσάλλας.  Πηγή

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-18, 36-38, 51-57, 63-73.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Στιβαχτής, Μώρος 10 (2), Μιχέλης 10 (2), Ζανιάς, Παπαδάκης 9, Νικόλοβ, Βουρτζούμης 13 (1), Τσεκούρας 5, Καστάνας 16 (1), Χατζής, Στρωτός, Χούμπα.

ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Δεληκώστας, Μούντριχας, Αργυρίου 18 (4), Μαρίνης, Σπύρου 1, Κωνσταντόπουλος 12, Τσιώλης 13, Αγγελέτος 6, Κωνσταντούρας 20 (1), Δάβρης 3.