Το ξωκλήσι των Αγίων Θεοδώρων βρίσκεται στα απάνω Καλύβια, 4 χιλιόμετρα από τα Δαδί και γιορτάζει στις 8 Φλεβάρη.
Τηρήθηκαν και φέτος τα πατροπαράδοτα στο ξωκλήσι της Αμφίκλειας, το οποίο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη ζωή των παλιών γεωργών ιδιαίτερα της αγροτικής περιοχής των Α. Καλυβίων [πχ πάταξη της διαδεδομένης τότε ζωοκλοπής με αποζημίωση του παθόντα από τα έσοδα της εκκλησίας και άμεση αποτροπή, διότι ο κάθε πιθανός δράστης τότε, φοβόταν να κλέβει στην ουσία από την εκκλησία]. Άλλες εποχές.. Δ Ι Καλπύρης [απάνω – Καλυβιώτης]
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjJDlJADYKtI4MxHNjfkzMd1OXcF2LljhX9D1afkJz7727_Mtc2K1We8AIUF8C4YQhyZYUgoOKg-x25Qr0yuYTh7aB-NSKtM79N-zUJG9Lj8tEXNoTxO9yMe6powHESwjWNEBnXXUJUS2EN/s200/DSC08876%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiG6CJrAUW7M-pHCZhWJK456mWBeAyLeztBHyzVAPqf7OliS-41QpKoED_G7igDFcIiZI5hLcZ3tlxtCRncEIOR7Xe8e73j2u91ABQmTfR0MA3lHfjtPqcBKjXW3EvyWpQesqasQRn0sDGg/s200/DSC08876%25CE%2591%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgONZA-9LcY50_lBQcGAkteW28wPOhyQd1_5AZPhaaF56gSJEWrqwB7YgiWJohR6BxARSQLXk0n8elk0ZuXrFdF6QCos_rUiCHx6937FBi86OlgH5jkPLL_HX9fY4z20aResZk7op1haD40/s200/DSC08881%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhb0yIie4ZCX_NP7ANeb4kI1CZvSHRq_uEvNT8JfCiwm9GIHKakdGaeCYrwwhKbPZfl1JkDsOggSjSim4Qn_5IqYqThgCbpEn1Gi1Fqw780kcO0_GvWTX1F-3Ki9CP2TWAbIoqOmU14hPVl/s200/DSC08888%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_3O-lenguoGiF671TCGA7961YYKFG-lW6YLzid_SqW8qQAcHS1Yi3dP7YnUkY6XSPkzNMLFy1FO6hExMb1nmqPnJ7NdGfzmj-TicZmn5xRBK5C0iE8RJatg37ODAjSUZ5HA6GYnl2n-Hx/s200/DSC08889%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjthJ37Q5f7iwgBu5zds4JvA09NDEEI4OnB_l6l6W5VrvYhxF_jwmkIaL5rH8SfEh7On6TJE4UiyaVfpYtITsp24R5D2VoI9eWtrYfhew39JjrmZofUgG8wpgfQoVx22qO81tJSTWn8B7M2/s200/DSC08931%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgt1Sy_bxZcP1tjNubOr0QGRX_gWyW79kCh3HYmK8G9iArJYdl8-wAHwIaYjA2zmgNXbe0YeJWNkKTpGeVBd7BkBvBYK28ccXnxqDA4UVwoM2QQHZeOuNEfwWskBa9EtI65frmKaEy5ExtX/s200/DSC08951%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_0OpadL8_5_D1LjiyhKTKgXWwSEJ4VceJeD6pxpKXeIG2kxYclVv1s4f5dJpgOR7tUmyDrVMCd_KFPQjb6om3YWUqzhiKZ0ej0hCLaFd9q4q4d151nXDejO2gqpECDGWaffqX-qknE82N/s200/DSC08958%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj35IUPYTM2yT1YrU6C2rbEJZoOKUncVbfw2oFIUTqTGb3iRnIXIB8imCkvA_EYVKucHZ-b-5EeWDajWnrXxb8tziDo5Qf633hGf9oUQtdELBzw-j6TosW_nae9Qeaqfs1SC1K3GWoN_M7E/s200/DSC08973%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPF1f924sd8CPSvuP-0O305-aTWB-ZcC1FfdV_-XQ4Rfbr83jxXhNa0fKylAdOqKeGVHlGy4vEg2p85Fxcr17ANF7M_BarBKm7rALxi7vVKHJmwsWBGuffaOEuO-7chkVQ5CzNa_E7SgTv/s200/DSC08993%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6-KLlkB-cytOrShKUdVOV79m6jrrCIMmoSmLICyBJO5fJG2bYT8P_Gv_WVYijDvP9hLMJC8qDRPwU9TPETAyz-Uks8dqGkdFtHYMPTlV4b-NomQfdiT1LgX6Tsi7iyt4KYkLVkfa0KR2-/s200/DSC09007%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0bMFVtzZrPXTctZX_5HdijqhvWjHb4EFJPXWmRr1p0fXj-N36DocTXs38If7s1n7rsfm3YSetzjNqR0F-QmWvcby7iuFMvhUkppb2P6avRvsbE5DitXqawKb_ck-p4T-k5fEelEqh73O-/s200/DSC09012%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgzz8eRVbCKtIBzBfAC-6EN8zNwbRCcYgrGidd0cd1LA2vyVOaWaEbOaiSl42OSt8FPS6QV5hNbhfI-eOpcdzGK4bxEMtRbHyS_eIIRRAE6FWjuaxMq3qerHytZpBpRJXZcM0niVT3Ww_6x/s200/%25CE%25B1.%25CE%25B8.%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjsQJEyqdA59RanlqgSNFd94Stz2OZjqVQHxCueH2q_J8rmJ-vElU-BoJnk6stGLwKSkeiUbIQZS59KmtnYiNjSCNdEwjdQj_3_sg6UezyRTvWs4P_kKiWpb7XUET1nxobweQr7NtvYwu7J/s200/%25CE%25B1%25CE%25B8%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3HjbVfgTOIryd7ViK_oiZjiMU78d-L0FL3GejWJdtH7yI4i3Ee5BdqgYb6it2ykmcMxZChtrpZkpAcSjRe14YLvsz3Nli69xlkbtWYfAeUgL2sc6tRItnmdgehWliskhvGA8tX85aLOSU/s200/%25CF%2583%25CE%25BD%25CE%25B1%255B3%255D.jpg)
Τηρήθηκαν και φέτος τα πατροπαράδοτα στο ξωκλήσι της Αμφίκλειας, το οποίο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη ζωή των παλιών γεωργών ιδιαίτερα της αγροτικής περιοχής των Α. Καλυβίων [πχ πάταξη της διαδεδομένης τότε ζωοκλοπής με αποζημίωση του παθόντα από τα έσοδα της εκκλησίας και άμεση αποτροπή, διότι ο κάθε πιθανός δράστης τότε, φοβόταν να κλέβει στην ουσία από την εκκλησία]. Άλλες εποχές.. Δ Ι Καλπύρης [απάνω – Καλυβιώτης]
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjJDlJADYKtI4MxHNjfkzMd1OXcF2LljhX9D1afkJz7727_Mtc2K1We8AIUF8C4YQhyZYUgoOKg-x25Qr0yuYTh7aB-NSKtM79N-zUJG9Lj8tEXNoTxO9yMe6powHESwjWNEBnXXUJUS2EN/s200/DSC08876%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiG6CJrAUW7M-pHCZhWJK456mWBeAyLeztBHyzVAPqf7OliS-41QpKoED_G7igDFcIiZI5hLcZ3tlxtCRncEIOR7Xe8e73j2u91ABQmTfR0MA3lHfjtPqcBKjXW3EvyWpQesqasQRn0sDGg/s200/DSC08876%25CE%2591%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgONZA-9LcY50_lBQcGAkteW28wPOhyQd1_5AZPhaaF56gSJEWrqwB7YgiWJohR6BxARSQLXk0n8elk0ZuXrFdF6QCos_rUiCHx6937FBi86OlgH5jkPLL_HX9fY4z20aResZk7op1haD40/s200/DSC08881%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhb0yIie4ZCX_NP7ANeb4kI1CZvSHRq_uEvNT8JfCiwm9GIHKakdGaeCYrwwhKbPZfl1JkDsOggSjSim4Qn_5IqYqThgCbpEn1Gi1Fqw780kcO0_GvWTX1F-3Ki9CP2TWAbIoqOmU14hPVl/s200/DSC08888%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_3O-lenguoGiF671TCGA7961YYKFG-lW6YLzid_SqW8qQAcHS1Yi3dP7YnUkY6XSPkzNMLFy1FO6hExMb1nmqPnJ7NdGfzmj-TicZmn5xRBK5C0iE8RJatg37ODAjSUZ5HA6GYnl2n-Hx/s200/DSC08889%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjthJ37Q5f7iwgBu5zds4JvA09NDEEI4OnB_l6l6W5VrvYhxF_jwmkIaL5rH8SfEh7On6TJE4UiyaVfpYtITsp24R5D2VoI9eWtrYfhew39JjrmZofUgG8wpgfQoVx22qO81tJSTWn8B7M2/s200/DSC08931%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgt1Sy_bxZcP1tjNubOr0QGRX_gWyW79kCh3HYmK8G9iArJYdl8-wAHwIaYjA2zmgNXbe0YeJWNkKTpGeVBd7BkBvBYK28ccXnxqDA4UVwoM2QQHZeOuNEfwWskBa9EtI65frmKaEy5ExtX/s200/DSC08951%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_0OpadL8_5_D1LjiyhKTKgXWwSEJ4VceJeD6pxpKXeIG2kxYclVv1s4f5dJpgOR7tUmyDrVMCd_KFPQjb6om3YWUqzhiKZ0ej0hCLaFd9q4q4d151nXDejO2gqpECDGWaffqX-qknE82N/s200/DSC08958%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj35IUPYTM2yT1YrU6C2rbEJZoOKUncVbfw2oFIUTqTGb3iRnIXIB8imCkvA_EYVKucHZ-b-5EeWDajWnrXxb8tziDo5Qf633hGf9oUQtdELBzw-j6TosW_nae9Qeaqfs1SC1K3GWoN_M7E/s200/DSC08973%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPF1f924sd8CPSvuP-0O305-aTWB-ZcC1FfdV_-XQ4Rfbr83jxXhNa0fKylAdOqKeGVHlGy4vEg2p85Fxcr17ANF7M_BarBKm7rALxi7vVKHJmwsWBGuffaOEuO-7chkVQ5CzNa_E7SgTv/s200/DSC08993%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6-KLlkB-cytOrShKUdVOV79m6jrrCIMmoSmLICyBJO5fJG2bYT8P_Gv_WVYijDvP9hLMJC8qDRPwU9TPETAyz-Uks8dqGkdFtHYMPTlV4b-NomQfdiT1LgX6Tsi7iyt4KYkLVkfa0KR2-/s200/DSC09007%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh0bMFVtzZrPXTctZX_5HdijqhvWjHb4EFJPXWmRr1p0fXj-N36DocTXs38If7s1n7rsfm3YSetzjNqR0F-QmWvcby7iuFMvhUkppb2P6avRvsbE5DitXqawKb_ck-p4T-k5fEelEqh73O-/s200/DSC09012%255B4%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgzz8eRVbCKtIBzBfAC-6EN8zNwbRCcYgrGidd0cd1LA2vyVOaWaEbOaiSl42OSt8FPS6QV5hNbhfI-eOpcdzGK4bxEMtRbHyS_eIIRRAE6FWjuaxMq3qerHytZpBpRJXZcM0niVT3Ww_6x/s200/%25CE%25B1.%25CE%25B8.%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjsQJEyqdA59RanlqgSNFd94Stz2OZjqVQHxCueH2q_J8rmJ-vElU-BoJnk6stGLwKSkeiUbIQZS59KmtnYiNjSCNdEwjdQj_3_sg6UezyRTvWs4P_kKiWpb7XUET1nxobweQr7NtvYwu7J/s200/%25CE%25B1%25CE%25B8%255B3%255D.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3HjbVfgTOIryd7ViK_oiZjiMU78d-L0FL3GejWJdtH7yI4i3Ee5BdqgYb6it2ykmcMxZChtrpZkpAcSjRe14YLvsz3Nli69xlkbtWYfAeUgL2sc6tRItnmdgehWliskhvGA8tX85aLOSU/s200/%25CF%2583%25CE%25BD%25CE%25B1%255B3%255D.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Ευχαριστούμε για το σχόλιο σας. "blog AMFIKLIA"
Το σχόλιό σας θα δημοσιευτεί μετά από έλεγχο.
Παρακαλούμε γράφετε τα σχόλια σας με ελληνικούς χαρακτήρες.
Σχόλια με υβριστικό, συκοφαντικό, προσβλητικό ή ρατσιστικό περιεχόμενο θα διαγράφονται άμεσα.
To "blog AMFIKLIA" δεν υιοθετεί τις απόψεις που εκφράζονται στα σχόλια, καθώς εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.