Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022

Άρης Αμφίκλειας-Πρωτέας Σχηματαρίου 72-51

Ο Άρης Αμφίκλειας πέτυχε σπουδαία νίκη καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά του πρώτου αγώνα απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου με 72-51, πανηγυρίζοντας την 4η του νίκη στο πρωτάθλημα.
Ο Άρης προηγήθηκε με 14-10 και 20-12, αλλά γρήγορα ο Πρωτέας επέστρεψε στο ματς βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση για να προσπεράσει στο σκορ με 26-27. Στο ημίχρονο ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με +4 πόντους (33-29), έχοντας ένα μίνι αβαντάζ για τη συνέχεια.
Η ομάδα του Χαντζή βρέθηκε μπροστά με 37-38 στο 28′ με τον Άρη να αντιδρά και πάλι και να προηγείτι με 44-41 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου.
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι σκοράροντας 19 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά κατάφεραν όχι μόνο να πάρουν τη νίκη αλλά να καλύψουν και τη διαφορά από τον αγώνα του α’ γύρου, απέναντι σε μία ομάδα που έχουν τους ίδιος στόχους με 72-51.
Κορυφαίος των νικητών ο Χαρατσής που σημείωσε 30 (5) πόντους ενώ για την ομάδα του Σχηματαρίου ο Στεφάνου πέτυχε 24 πόντους.
Για τον Πρωτέα απουσιάσαν οι Σολομωνίδης και Χαντζής.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Ζαφείρη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 33-29, 44-41, 72-51.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μώρος 2, Μιχέλης 14 (2), Κατσίκας 2, Χαρατσής 30 (5), Τσεκούρας 9, Φιλίντας, Παπαναγιώτου 2, Κουρέπης 5 (1), Καστάνας 8.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Μπελλιάς, Νταλαγιάννης 6 (1), Λειβαδίτης 4, Βαϊνάς 1, Χατζηστάμου 3 (1), Βλαχάκης 5 (1), Στεφάνου 24, Χαρίσης 4, Παπαγιαννόπουλος 6.  Πηγή