Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2022

Κάδμος-Άρης Αμφίκλειας 79-51

Ασταμάτητος ο Κάδμος πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικράτησε του Άρη Αμφίκλειας με 79-51 και βλέπει ξεκάθαρα πλέον την είσοδό του στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, έχοντας μια διαρκή ανοδική πορεία!

Οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά έπαιξαν τόσο όσο χρειάζονταν για να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον Άρη που ήταν ανταγωνιστικός κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν και είχε περισσότερες δυνάμεις για να ανταπεξέλθει στο τρέξιμο και την πίεση των γηπεδούχων.
Αμφίρροπο το ξεκίνημα του ματς, με τον Κάδμο να ξεφεύγει με 18-11 αλλά τον Άρη να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19).
Ο Κάδμος έλεγχε το ματς για να προηγηθεί με 38-30 στο τέλος του ημιχρόνου ενώ μετά το 25′ ”κλείδωσε” και τη νίκη φέρνοντας τον αγώνα σε διψήφια διαφορά πόντων. Στο 30′ ο Κάδμος ξέφυγε με 56-40 και με τον αγώνα να έχει στη συνέχεια διαδικαστικό χαρακτήρα έφτασε τελικά στη νίκη με 79-51.
Από τον Κάδμο, ο Τούτουζας στην επανεμφάνιση του πέτυχε 14 πόντους με πολύ καλή απόδοση, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Γεροντίτης με 15 πόντους.
Από τον Άρη Αμφίκλειας, με τον οποίο αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Βουρτζούμης πετυχαίνοντας 12 πόντους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαρατσής με 15.   ΠΗΓΗ
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Χριστοδούλου Σπ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 38-30, 56-40, 79-51.
ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας, Θεοδώρου 5 (1), Ευαγγελίου 3 (1), Μπόγρης 3, Κόλλιας 13 (1), Φλώτσιος 7 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τούτουζας 14 (1), Κωνσταντούρας 2, Μπότσης 9, Σταμέλος 5 (1), Γεροντίτης 15.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Μώρος, Μιχέλης 6, Βουρτζούμης 12 (2), Κατσίκας 2, Χαρατσής 15 (1), Τσεκούρας 4, Φίλιντας 2, Παπαναγιώτου 3 (1), Κουρέπης 7, Χατζής.