Δευτέρα 11 Απριλίου 2022

Κονίστρες-Αρης Αμφίκλειας 56-71

Ο Άρης Αμφίκλειας πήρε μεγάλο διπλό μέσα στο Αλιβέρι κερδίζοντας τις Κονίστρες με το καθαρό 71-56 και πλέον κοιτάζει με μεγάλη αισιοδοξία την υπόθεση παραμονή, έχοντας μπροστά του 8 αγωνιστικές για να τα καταφέρει!
Αντίθετα, οι Κονίστρες δέχθηκαν μια ακόμα ήττα, την 6η συνεχόμενη, προχωράνε χωρίς νίκη στο β’ γύρο του πρωταθλήματος και πλέον έχουν μπει για τα καλά στην κάτω ζώνη, παλεύοντας και εκείνοι για την παραμονή τους!
Ο Άρης Αμφίκλειας με άμυνα ζώνης μπλόκαρε τις Κονίστρες, που με τη σειρά τους δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στη δική τους άμυνα, με τον Άρη για ένα ακόμα παιχνίδι να έχει βελτιώσει σημαντικά τις επιθετικές του επιδόσεις, σκοράροντας περισσότερους από 40 πόντους σε ένα ημίχρονο.
Ο Άρης ξέφυγε για πρώτη φορά με 14-19 στο 10′ και στο β’ 10λεπτο διατήρησε ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο σκορ (24-29 στο 15′) για να ανοίξει τη διαφορά προς το τέλος του ημιχρόνου, κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα στο +12 (29-41).
Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν ήρθε ποτέ, με τον Άρη να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας. Στο 26′ προηγήθηκε με 34-51, στο 30′ με 43-61 για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 56-71!
Ο νεαρός Βουρτζούμης με 25 (3) πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών ενώ για τις Κονίστρες το σκορ τράβηξαν οι Ψαριανός, Καπέλλος και Ματζάκος.
Διαιτητές του ντέρμπι ήταν οι Χουγιάζος-Τσάλας Ι.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 29-41, 43-61, 56-71.
ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Νακόπουλος): Γιαννακάς, Ψαριανός 12 (1), Καπέλλος 12, Ματζάκος 15 (1), Δημάς Χ. 4 (1), Δημάς Ν. 5 (1), Τσιρόπουλος 3, Κανάκης 2, Αποστολίδης 3 (1),
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Χαρατσής 12, Μώρος, Μιχέλης 6, Βουρτζούμης 25 (3), Κατσίκας, Τσεκούρας 9, Φιλίντας 2, Καστάνας 9 (1), Κουρέπης 8.ΠΗΓΗ