Δευτέρα 18 Απριλίου 2022

Αρης Αμφίκλειας-Μαλεσίνα 60-49

Ο Άρης Αμφίκλειας Life πήρε τη νίκη με 60-49 απέναντι στη Μαλεσίνα, αλλά αυτή η επιτυχία άξιζε περισσότερο από τους δύο πόντους, καθώς στη μεγάλη μάχη της παραμονής, οι ”κιτρινόμαυροι” όχι μόνο πέτυχαν την 4ηξ νίκη τους στα τελευταία 5 παιχνίδια, αλλά πήραν και τη διαφορά, κερδίζοντας με +11 (60-49), υπερκαλύπτοντας το 67-60 του πρώτου γύρου!
Η Μαλεσίνα ξεκίνησε ιδανικά το ντέρμπι και προηγήθηκε με 2-8 στο 5′ αλλά η συνέχεια ανήκε στον Άρη που με εντυπωσιακή άμυνα πήρε τα ηνία του αγώνα και την πρωτοπορία στο σκορ. Η Μαλεσίνα στα επόμενα 10′ έβαλε μόλις ένα πόντο και ο Άρης με επιμέρους σκορ 16-1 προηγήθηκε με 18-9 στο 16′.
Σε ένα ντέρμπι των πολλών ανατροπών και των εναλλαγών στο προβάδισμα του σκορ, ήταν η σειρά της Μαλεσίνας να ξεκινήσει το δικό της σερί και με ένα δικό της επιμέρους σκορ 0-10 (!), να προσπεράσει εκ νέου με 18-19! Τελικά, ο Άρης με 4 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 22-19, έχοντας απόσταση ενός σουτ και ενός ημιχρόνου από ένα οριακό ματς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και για τους δύο αντιπάλους.
Η γ’ περίοδος ανήκε στον Άρη Αμφίκλειας, που εξακολούθησε να παίζει καλή άμυνα, βρίσκοντας παράλληλα το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 43-30 στο 30′ που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη την ώρα στο ματς!
Στο τελευταίο 10λεπτο ο νικητής είχε κριθεί, αλλά ξεκίνησε ένα άλλο σημαντικό…ματς, που είχε να κάνει με την τελική διαφορά και τις πιθανές ισοβαθμίες!
Η Μαλεσίνα είχε το +7 του πρώτου γύρου, αλλά ο Άρης κατάφερε και πήρε και αυτή τη νίκη, επικρατώντας στο τέλος με 60-49, κάνοντας άλμα σωτηρίας στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!
Ο Χαρατσής πέτυχε 19 (2) και ο Βουρτζούμης 16 (1) πόντους για τους νικητές, ενώ για τη Μαλεσίνα ο Θεοδώρου σημείωσε 15 πόντους.
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σκούτας Λ.-Σπυρόπουλος Σπ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-8, 22-19, 43-30, 60-49.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ LIFE (Μώρος): Χαρατσής 19 (2), Μιχέλης 10 (1), Βουρτζούμης 16 (1), Κατσίκας, Τσεκούρας 1, Φιλίντας, Παπαναγιώτου 4, Κουρέπης 7, Καστάνας 3.
ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Κανακάρης 9 (1), Φωτίου 10, Βίγγος, Κετέμα 2, Κούτσικος, Τούντας 5 (1), Τσελεκούνης, Θεοδώρου 15, Θεοφανόπουλος 8 (1). ΠΗΓΗ