Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023

Αρης Αμφίκλειας-Μπούκαλη 65-73

Διπλό με επική ανατροπή πέτυχε η ομάδα των Μπούκαλη επικρατώντας του Άρη στην Αμφίκλεια με 65-73 για τον β’ όμιλο του πρωταθλήματος της Β’ ΕΣΚΑΣΕ.
Ισορροπημένο παιχνίδι στο 1ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο τέλος με ένα καλάθι διαφορά (11-13). Ο Άρης με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα με 33-23 στο ημίχρονο.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 9 στο 30′ (52-43) με τους παίκτες του Πιτσιλιώνη να ξεκινούν την αντεπίθεσή τους. Με επιμέρους σκορ 13-30 στην τελευταία περίοδο η Μπούκαλη έκανε την ανατροπή και επικράτησε με το τελικό 65-73.
Για τους νικητές πρωταγωνιστής ο έφηβος Φ. Παπαγεωργίου με 29 (5), με τον Κιαμούρη να τον ακολουθεί με 16 (1) πόντους. Για τον Άρη Αμφίκλειας ο Χαρατσής πέτυχε 21 (1) πόντους.
Διαιτητές: Ντάνος-Χουσιάδας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 33-23, 52-43, 65-73.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Χαρατσής 21 (1), Ζωγράφος 4, Αυγερινάκος, Μιχέλης 14, Τσεκούρας 4, Μπάτσος, Παπαναγιώτου 2, Κουρέπης 13, Μάμαλης 8.
ΜΠΟΥΚΑΛΗ (Πιτσιλιώνης-Στεργίου): Κιαμούρης 16 (1), Μπερτσιμάς 8 (2), Γκούμας 4, Αντωνόπουλος, Κατσόγιαννος 5 (1), Τσουκαλάς, Παπαγεωργίου Φ. 29 (5), Τζελέπης 11 (2), Ρήγας, Σακκάς.  ΠΗΓΗ