Δευτέρα 8 Απριλίου 2019

Αίαντας Αυλίδας-Αρης Αμφίκλειας 71-57 και υποβιβασμός!!

Ο Αίαντας Αυλίδας πήρε τη νίκη στο τελευταίο του εντός έδρας αγώνα, σφράγισε τη 2η θέση που αποτελεί και τη μεγαλύτερη διάκριση του συλλόγου, ενώ αντίθετα ο Άρης Αμφίκλειας με αυτή την ήττα γνώρισε τον υποβιβασμό στη Β’ κατηγορία καθώς πλέον δεν προλαβαίνει στη βαθμολογία την ομάδα της Άμφισσας.
Ο Άρης που έπαιξε χωρίς τον τιμωρημένο Μώρο όπως σημαντική απουσία είχαν και οι γηπεδούχοι με τους οποίους δεν αγωνίστηκε ο Τσιώλης, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 36-38 έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση.
Στη συνέχεια, ο Αίαντας ανέβασε στροφές, πίεσε στην άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον πολύ καλό Μούντριχα, για να ξεφύγει μετά το 52-50, να κλείσει το 10λεπτο με 59-50 και να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 71-57.  Πηγή

Διαιτητές: Ντάνος-Χατζής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-14, 36-38, 59-50, 71-57.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης-Κουτσογιάννης): Δεληκώστας Π., Μούντριχας 22 (4), Αργυρίου 14 (2), Δεληκώστας Ν. 5 (1), Σπύρου 2, Κωνσταντόπουλος 3, Κωνσταντούρας 12 (2), Αγγελέτος 5, Δάβρης 8.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Στιβαχτής, Στρωτός, Καστάνας 8, Μιχέλης 9, Ζανιάς, Παπαδάκης 2, Νικόλοβ 4, Βουρτζούμης 14 (1), Τσεκούρας 16, Ζανιάς, Χατζής 4.