Δευτέρα 27 Μαρτίου 2017

Αρης Αμφίκλειας-Αιαντας Αυλίδας 67-60, Play off ανόδου

Πρεμιέρα χθες στα μπαράζ της Β' ΕΣΚΑΣΕ όπου οι 3 από τις ομάδες θα πάρουν όπως όλα δείχνουν το εισιτήριο της ανόδου για την Α' ΕΣΚΑΣΕ.
Ο Άρης Αμφίκλειας επικράτησε στην έδρα του του Αίαντα Αυλίδας με 67-60 με πρώτο σκόρερ τον Μώρο (29 πόντοι) ενώ σπουδαία επιτυχία σημείωσε ο Απόλλωνας Χαλκίδας που παρά τις απουσίες του νίκησε μέσα στις Λιβανάτες τον Κύνο με 63-61.

%cf%86%ce%b1%cf%83%ce%b7-%ce%b1%ce%bc%cf%86
Σε ένα ματς για γερά νεύρα, με κύριο χαρακτηριστικό τις καλές άμυνες και το πάθος για τη νίκη, ο Άρης Αμφίκλειας έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο στην Α” ΕΣΚΑΣΕ κερδίζοντας τον Αίαντα Αυλίδας με 67-60.
Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί μετά την πρώτη περίοδο παρότι αγωνίστηκαν από νωρίς χωρίς τον Μιχέλη που τραυματίστηκε, ξεφεύγοντας με 39-33 στο ημίχρονο και 55-40 στη γ΄περίοδο έχοντας για κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Μώρο που πέτυχε 29 πόντους κάνοντας ατομικό ρεκόρ στη φετινή σεζόν.
Ο Αίαντας πάντως δεν τα παράτησε και με επιμέρους σκορ 9-20 γύρισε στο ματς μειώνοντας σε 64-60.
Οι γηπεδούχοι με καλές επιλογές στο τέλος κράτησαν τη διαφορά και μαζί τη νίκη με τελικό σκορ 67-60 κάνοντας το πρώτο βήμα για την άνοδο στην Α” ΕΣΚΑΣΕ.
Καλύτεροι των νικητών οι Μώρος και Παπαδάκης.
Από τον Αίαντα Αυλίδας πολύ καλός ο Τσιώλης και ο Μαλισιόβας.
Διαιτητές: Χριστοδούλου-Γερονικολός.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 18-12, 16-9, 12-18.
ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Γκόλφης, Μώρος 29 (2), Μιχέλης 4, Κάτσικας 1, Παπαδάκης 18 (3), Νικόλοβ 1, Χούμπα 2, Τσεκούρας 7, Πουλάκης 1, Γεωργόπουλος 2.
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ (Σάλιαρης): Πολίτης, Δεληκώστας, Μαρίνης, Μαλισιόβας 18 (1), Κόκκορης, Παπαχαραλάμπους, Μπαλτάς 6 (2), Τσιώλης 26, Χαϊντούτης 2, Βασιλείου, Κόφφας 8.

Σημαντική θα είναι η επόμενη αγωνιστική που θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή με τον Αίαντα να υποδέχεται τον Κύνο και τον Απόλλωνα τον Άρη Αμφίκλειας στη μονομαχία των δύο νικητών της σημερινής 1ης αγωνιστικής.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ 67-60
ΚΥΝΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 61-63