Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΦΑΛΑΡΑ 78-62. Στα play-off ανόδου ο Αρης

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και πλέον κάποιες ομάδες θα προετοιμαστούν για τα μπαράζ ενώ κάποιες άλλες θα πάνε σε διακοπές!
Ο Κύνος μπορεί να γνώρισε την ήττα από τον Οπούντιο αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να κόψει πρώτος το νήμα κατακτώντας το ένα από τα δύο εισιτήρια για τα μπαράζ ανόδου στην Α” ΕΣΚΑΣΕ.
Μαζί του και ο Άρης Αμφίκλειας, που νίκησε σήμερα τα Φάλαρα με 78-62 και πήρε το 2ο εισιτήριο για τα play-off.

Υποβιβάστηκαν τα ΦΑΛΑΡΑ

Νίκη για τον Άρη Αμφίκλειας απέναντι στα Φάλαρα με 78-62, με τους “κιτρινόμαυρους” να κατακτούν και μαθηματικά την πρόκριση για τα Play-off ανόδου ολοκληρώνοντας απόλυτα επιτυχημένα την πρώτη φάση του πρωταθλήματος.
Οι φιλοξενούμενοι πάντως σήμερα ήταν καλοί, προηγήθηκαν με 16-18 στην α” περίοδο με τον Άρη πάντως να είναι σαφώς ανώτερη ομάδα και να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 40-29.
Τα Φάλαρα στο 56-41 απάντησαν με ένα σερί 0-9 μειώνοντας σε 56-50 αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πατώντας το…γκάζι ξέφυγαν με 62-50 για να πάρουν δίκαια τη νίκη και την πρόκριση για τα μπαράζ με τελικό σκορ 78-62.
Για μια ακόμα φορά οι “κιτρινόμαυροι” έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους πιτσιρικάδες με τον Στιβαχτή να σκοράρει και πάλι από τη γραμμή των 6,75 μ!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζάχος-Σαμαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 24-11, 16-18, 22-15.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Παπαδάκης): Στιβαχτής 3 (1), Ζανιάς Ευστ., Μώρος 16 (2), Μιχέλης 3, Παπαναγιώτου, Παπαδάκης 14 (2), Νικόλοβ 5 (1), Χούμπα 3, Τσεκούρας 24 (3), Ζανιάς Ευθ., Γεωργόπουλος 9, Χατζής Αν. 1.

ΦΑΛΑΡΑ (Λαχανάς): Ρουκουτάκης 2, Σοφός, Λεπίδας 2, Καρανίκας 21 (1), Τσουκαλάς 10 (2), Κωστούλας 2, Καρανάϊος, Ντινόπουλος 13, Παττακός 12 (2), Καγιαράς.             Πηγή